منتفی شدن عادیسازی به بهانه انتقال حجاج فلسطینی

سه شنبه 30 خرداد 1402 - 9:41:6
منتفی شدن عادیسازی به بهانه انتقال حجاج فلسطینی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی اخیراً از کاهش احتمال عادی‌سازی روابط بین عربستان و رژیم اشغالگر خبر داده‌ و تاکید کردند پرواز مستقیم از فلسطین اشغالی به عربستان برای انتقال حجاج که می توانست سرآغازی برای عادیسازی روابط باشد، انجام نخواهد شد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر به نقل از المیادین، رسانه‌های اسرائیلی با اندک توصیف کردن احتمال عادی‌سازی قریب‌الوقوع روابط با عربستان با میانجی‌گری آمریکا اعلام کردند که برقراری پرواز مستقیم به عربستان برای انتقال حجاج مسلمان امسال انجام نخواهد شد.

شبکه اسرائیلی «کان» به این موضوع پرداخت و با اشاره به این که «علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، هیچ پرواز مستقیمی بین اسرائیل و عربستان برای انتقال زائران به مکه وجود ندارد»، گزارش داد: حجاج فلسطینی از اراضی فلسطینی و از طریق کشور سوم به عربستان می‌روند.

با نزدیک شدن به تاریخ مناسک حج امسال، بین 25 ژوئن و 2 ژوئیه، و اعلام وزارت حمل و نقل اسرائیل مبنی بر عدم ارسال درخواست برای پرواز به مقصد عربستان، دستیار ارشد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر دولت اشغالگر اذعان کرد که این اتفاق نخواهد افتاد.

تساحی هنگبی، مشاور امنیت داخلی اسرائیل به رادیو کان گفت: "شاید در موسم حج آینده در موقعیتی باشیم که بتوانیم در زمینه انجام پروازهای مستقیم از اینجا به عربستان کمک کنیم؛ اما هنوز برای گفتن این موضوع زود است."

هنگبی گفت عادی‌سازی روابط با ریاض "غیرممکن" است، زیرا "به رسیدگی به تنش بین ریاض و واشنگتن بستگی دارد."

وی به روزنامه یسرائیل هیوم گفت: از آنجایی که معتقدیم توافق عربستان و آمریکا مقدمه‌ای برای هرگونه توافق صلح اسرائیل با ریاض است، برآورد می‌کنیم که شانس دستیابی به آن زیاد نخواهد بود.

رویترز نیز گزارش داده است وزارت حمل و نقل اسرائیل، اعلام کرده است شرکت‌های هواپیمایی درخواست برقراری پرواز به مقصد عربستان را نداده‌اند.

یک منبع آگاه به رویترز فاش کرد که ریاض در ازای حمایت آمریکا از برنامه هسته‌ای غیر نظامی خود، عادی‌سازی روابط با اسرائیل را آغاز می‌کند؛ این در حالی است که اسرائیل هراس خود را از چنین معامله‌ای ابراز کرده است.

اسرائیلی پیشتر خواستار برقراری پرواز مستقیم برای انتقال حجاج شده بود. 


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


سه شنبه 30 خرداد 1402 - 9:40:59