تحلیلگران عرب سفر سلطان عمان را به تهران مهم می دانند

شنبه 6 خرداد 1402 - 18:50:0
تحلیلگران عرب سفر سلطان عمان را به تهران مهم می دانند

برنامه سفر روز یکشنبه سلطان عمان به تهران پس از سفری که اخیرا به قاهره داشته است، از نگاه برخی کارشناسان عرب، به دلیل احتمال میانجیگری میان ایران و مصر، مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، برخی از دیپلمات های کشورهای عربی معتقدند  که این دیدار در قالب همان نقشی است که سلطان عمان مدتی است در خصوص میانجیگری میان ایران و کشورهای عربی ایفا می کند.
«هلال السیابی» دیپلمات سابق عمانی درگفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک بر این باور است که سفر سلطان هیثم بن طارق به ایران، ابعاد مشخص و معانی راهبردی معینی دربردارد.
وی افزود: نقش و تاثیر سلطنت عمان را در بسیاری از توافقنامه ها و مواضع مهم بین المللی به روشنی می بینیم. از جمله این موارد به گشایشی که با میانجیگری عمان برای کاهش تنش میان ایران و غرب انجام شد یا آزادی زندانیان غرب محبوس در ایران و همچنین توافقنامه مشهور برجام می توان اشاره کرد.
این کارشناس عرب همچنین به نقش مهم سلطنت عمان در آشتی سوریه و کشورهای عربی و نیز بروز تفاهماتی میان عربستان سعودی و یمن، اشاره کرد.
به گفته وی، سفر اخیر سلطان هیثم به مصر در قالب تلاش های مسقط برای رفع اختلافات بین کشورها صورت گرفته است.
السیابی ادامه داد: تجدید روابط میان ایران و مصر احتمالا دارای ابعاد مختلف راهبردی و ژئوسیاسی (جغرافیای سیاسی) فراتر از روابط دو کشور خواهد بود.
«محمد الشاذلی» معاون سابق وزیر خارجه مصر نیزبه اسپوتنیک  گفت که سلطنت عمان، دارای احترام ویژه ای در مصر است. دلیل این امر مواضع تاریخی و جایگاه این کشور نزد قاهره است و همین امر این موقعیت را به آن می دهد که نقش مثبتی را در مسائل منطقه ای و نیز در خصوص مصر ایفا کند؛ نقشی که قاهره نیز آن را می پذیرد.
«خلفان الطوقی» یک تحلیلگر اقتصادی از سلطنت عمان هم بر این باور است که مسقط مدتی است در چارچوب میانجیگری میان ایران و کشورهای عربی و بخصوص مصر که جایگاه محوری دارد، فعالیت می کند.
وی افزود: روابط میان ایران و عمان در سطوح مختلف اقتصاد و دیپلماسی، روابطی متمایز است و این به تمایز تاریخی روابط میان دو کشور بر می گردد.
این تحلیلگر اقتصادی عمانی به امضای حدود ۸ یادداشت تفاهم و چهار سند همکاری میان تهران و مسقط طی یکسال گذشته اشاره کرد و گفت: تبادل تجاری میان دو کشور نیز بتازگی دو برابر شده و به بیش از دو میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسیده است. همین امر تمایز روابط دو کشور و توان مسقط برای بدست گرفتن ابتکار عمل جهت میانجیگری میان تهران و پایتخت های جهان عرب را نشان می دهد.
 دربار سلطنتی عمان، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای از سفر سلطان این کشور به ایران در راس یک هیات بلند پایه طی یکشنبه هفته آینده خبر داد.
در این بیانیه آمده است که «هیثم بن طارق» سلطان این کشور روز یکشنبه به مدت دو روز به منظور تحکیم پیوندهای دوستی و تقویت روابط مثمر ثمر و حسن همجواری میان این کشور و ایران و در پاسخ به دعوت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می‌کند.
این بیانیه افزوده است : این سفر در چارچوب رایزنی‌ها و هماهنگی‌های مستمر میان رهبران دو کشور برای بحث در مورد تحولات مختلف در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و ارتقای هر آنچه که موجب بهبود جنبه‌های موجود همکاری میان دو کشور در زمینه های مختلف می‌شود، انجام خواهد شد.
طبق این بیانیه، در این سفر هیئت بلندپایه عمان؛ شهاب بن طارق آل سعید، معاون نخست‌وزیر در امور دفاعی، خالد بن هلال البوسعیدی، وزیر دیوان دربار سلطنتی، سپهبد سلطان بن محمد النعمانی وزیر دفتر سلطنتی، بدر بن حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه، سلطان بن سالم الحبسی وزیر دارایی، دکتر حمد بن سعید العوفی، رئیس دفتر خصوصی، عبدالسلام بن محمد المرشدی، رئیس سازمان سرمایه گذاری عمان، قیس بن محمد الیوسف، وزیر بازرگانی، صنعت و ترویج سرمایه گذاری، عبدالله بن خمیس الرئیسی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سلطان و چند مقام دیگر، سلطان عمان را همراهی خواهند کرد.
این سفر چند روز پس از سفر سلطان عمان به مصر و دیدار وی با عبد الفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر انجام می‌شود. سلطان عمان در سفر به مصر با رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.
اخیرا و بعد از توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، گزارش هایی مبنی بر تحرکات تهران و قاهره برای احیای روابط میان دو کشور منتشر شده است.
روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» نیز به نقل از منابع مصری، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بزرگ در منطقه توصیف کرد و نوشت که تماس‌ها بین قاهره و تهران از طریق کانال های ویژه ارتباطی برقرار است.


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


شنبه 6 خرداد 1402 - 11:35:43