حکم نهایی دادگاه عربستان درباره حادثه «سقوط جرثقیل مکه» اعلام شد

چهار شنبه 26 بهمن 1401 - 10:30:6

دادگاه تجدید نظر جنایی عربستان سعودی حکم نهایی متهمان فاجعه حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام در سال 2015  را صادر کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  دادگاه تجدید نظر جنایی عربستان شرکت «بن لادن» سعودی را  را به دلیل نقض قوانین ایمنی به پرداخت 20 میلیون ریال سعودی (5.3 میلیون دلار) جریمه نقدی محکوم کرد.
روزنامه سعودی «عکاظ» اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر جنایی با صدور حکم جدیدی در پرونده سقوط  جرثقیل در مسجدالحرام،  شرکت بن لادن را به سهل انگاری و تخلف محکوم کرده اما به پرداخت دیه محکوم نشده است.
همچنین سه متهم این پرونده پس از احراز قصور و نقض قوانین ایمنی، به 6 ماه حبس و پرداخت 30 هزار ریال سعودی جزای نقدی و چهار نفر دیگر به سه ماه حبس و پرداخت 15 هزار ریال جزای نقدی محکوم شدند.
به گفته منابع آگاه،این احکام قطعی تلقی می‌شود مگر این‌ که درخواست تجدید نظر به دیوان عالی کشور طبق روال معمول ارائه شود.
پیش از این  روزنامه عکاظ وابسته به آل سعود اعلام کرده بود  که دادگاه کیفری مکه حادثه «سقوط جرثقیل در مسجدالحرام» را در سال 2015 بلای آسمانی توصیف و 13 نفر از متهمان این پرونده از جمله شرکت «بن لادن» را تبرئه کرد.
سقوط جرثقیل در مكه در خلال پروژه توسعه مسجدالحرام روز جمعه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵) رخ داد.این حادثه باعث جان باختن 11 نفر و جراحت ۲۳۸ نفر شد.
بیشتر جان‌باختگان از اتباع كشورهای هند، پاكستان، اندونزی و ایران بوده‌اند.
در این فاجعه  11 تن از حجاج ایرانی جان خود را از دست دادند و 15 تن دیگر از آنان زخمی شدند.


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


چهار شنبه 26 بهمن 1401 - 10:10:56

دسته بندی :