برگزاری نشست خبری وزیران خارجه عراق و روسیه:

لاوروف: آمریکا به تمایلات جدایی‌طلبانه کردهای عراق دامن می‌زند

دو شنبه 17 بهمن 1401 - 13:52:2
لاوروف: آمریکا به تمایلات جدایی‌طلبانه کردهای عراق دامن می‌زند

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «فؤاد حسین» همتای عراقی او، امروز (دوشنبه)، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در بغداد شرکت کردند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای عراقی خود تأکید کرد : آمریکا با ساکنان مناطق کردنشین با آتش‌ بازی می‌کند و به تمایلات جدایی‌طلبانه آنها دامن می‌زند.
لاوروف درادامه تصریح کرد: ما خوب به یاد داریم که چگونه موصل، رقه و دیگر شهرها با خاک یکسان شدند وهمچنین دیگر جنایت‌های جنگی را به یاد داریم که ذهن جامعه بین‌الملل برای مجازات عاملان این حوادث را نه به خود مشغول کرد و نه باعث نگرانی آن‌ها شد.
وی با بیان اینکه نشست‌های کمیته مشترک عراق و روسیه در بغداد برگزار خواهد شد، گفت: ائتلاف چهارجانبه روسیه، ایران، عراق و سوریه تأثیر خود را بر ریشه‌کن کردن تروریسم ثابت کرده است.
لاوروف اضافه کرد: ما درباره وضعیت منطقه خلیج فارس نیز گفت‌و‌گو کردیم و بر لزوم هماهنگی مواضع تأکید داریم. ما از موضع عراق که خواستار صلح میان روسیه و اوکراین است، حمایت می‌کنیم. به هماهنگی‌های خود با طرف عراقی درباره مسائل منطقه‌ای به‌خصوص مسئله فلسطین ادامه می‌دهیم.
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: مئسله فلسطین، یک مسئله محوری و بسیار مهم است و غرب در مسئله فلسطین تعلل می‌کند.
وی همچنین تأکید کرد: روابط دوجانبه روسیه و عراق  باید از تحریم‌های غرب معاف شود.
فؤاد حسین وزیر خارجه عراق نیز در ابتدا با بیان اینکه سفر هیأت روسی فرصت مهمی برای آگاهی یافتن از نظرات طرف روس در خصوص مسائل مختلف است، ادامه داد: ما خواستار آتش‌بس در جنگ اوکراین و روسیه هستیم. ما می‌خواهیم که به این بحران از طریق گفت‌و‌گو پایان داده شود.
فواد حسین بااشاره به این که ما در گفت‌و‌گوهایمان به مسائل منطقه و روابط دوجانبه پرداختیم، گفت: عراق با روسیه روابط تاریخی دارد. ما با روسیه در زمینه امنیت و اقتصاد همکاری داریم و بر اهمیت برگزاری نشست کمیته مشترک میان عراق و روسیه تأکید کردیم. 


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


دو شنبه 17 بهمن 1401 - 13:51:49