پیش‌بینی ژنرال آمریکایی:

آمریکا و چین دو سال دیگر وارد جنگ می‌شوند

شنبه 8 بهمن 1401 - 18:7:8
آمریکا و چین دو سال دیگر وارد جنگ می‌شوند

ژنرال 4 ستاره نیروی هوایی آمریکا در یادداشتی به فرماندهان نیروی هوایی و افسران تحت فرمان خود نسبت به وقوع جنگ میان واشگتن و پکن در 2025 هشدار داد و از آن‌ها خواست که خود را برای آن آماده‌ کنند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز»، مایک مینیهان (Mike Minihan) رییس فرماندهی تحرک هوایی ارتش آمریکا در یادداشتی به افسران تحت فرمانش نوشت پیش‌ بینی می‌کند که آمریکا و چین تا 2 سال آینده وارد جنگ خواهند شد و آن‌ها باید خودشان را «برای خالی کردن یک خشاب با شلیک به سر آماده کنند».

در یادداشت این ژنرال آمریکایی که به دست شبکه خبری ان‌بی‌سی رسیده، آمده است: امیدوارم در اشتباه باشم. اما باور دارم که در سال 2025، در جنگ خواهیم بود.

مینیهان توضیح می‌دهد: تایوان و آمریکا در 2024 سرگرم انتخابات ریاست جمهوری خواهند بود و این امر این فرصت را به چین می‌دهند تا علیه تایوان اقدام کند.

این یادداشت که به امضای مینیهان نیز رسیده، به تمام فرماندهان عملیاتی نیروی هوایی آمریکا ارسال شده است و به آن‌ها دستور می‌دهد که تا ماه آینده اقدام‌های لازم در جهت آماده‌سازی برای جنگ با چین را به او گزارش دهند.

این گزارش می‌افزاید: به دنبال انتشار این خبر، یک مقام وزارت دفاع آمریکا اظهار داشت: این نظرات [یادداشت مینیهان]، ارتباطی به دیدگاه این وزارتخانه درباره چین ندارد.

در همین رابطه،‌ پاتریک رایدر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: راهبرد دفاع ملی به وضوح نشان می‌دهد که چین چالش پیش روی وزارت دفاع است و ما با همکاری در کنار متحدانمان برای حفظ صلح در آب‌های منطقه هند و اقیانوس آرام (Indo-Pacific) متمرکز هستیم.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز در اوایل ماه جاری درباره احتمال حمله قریب‌الوقوع چین به تایوان گفت بود: آنچه اخیرا شاهد هستیم، رفتار بسیار تحریک‌آمیز از سوی نیروهای چین و تلاش آن‌ها برای ایجاد یک هنجار جدید است. اما من تردیدم دارم که این به معنای حمله‌ای قریب‌الوقوع باشد.

بر اساس این گزارش، بخش تحرک هوایی نیرو هوایی ارتش آمریکا، 50 هزار پرسنل و نزدیک به 500 هواپیما در اختیار دارد که وظیفه حمل‌ونقل و سوخت‌رسانی را برعهده دارند. مأموریت آن‌ها، برقراری و ارائه تحرک هوایی در سطح جهان است. این فرماندهی همچنین نقش مهمی در ارائه حمایت‌های بشردوستانه ایفا می‌کند.

در آگوست 2022، پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، چین مذاکرات با ایالات متحده را در تعدادی از زمینه ها به حالت تعلیق درآورد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پس از سفر مناقشه برانگیز پلوسی به تایوان، در دیدار با رئیس جمهور چین گفته بود آمریکا به دنبال جنگ سرد و یا تشکیل ائتلافی در برابر چین نیست و از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند و هیچ نیتی برای درگیری با چین ندارد.

با این حال واشنگتن با ارسال تسلیحات به این جزیره واکنش چینی‌ها را برانگیخته است.

اکنون کوین مک کارتی رییس جدید مجلس نمایندگان آمریکا نیز قصد دارد در بهار امسال به تایوان سفر کند که قطعا تنش‌ها را در این منطقه بین دو قدرت جهانی بیش از پیش خواهد کرد.

کارشناسان هشدار می‌دهند که روابط پکن و واشنگتن همچنان پرتنش خواهد بود و رقابت در سال جاری میلادی 2023 تشدید خواهد شد. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


شنبه 8 بهمن 1401 - 18:7:0