حکم اعدام مبلغ سرشناس سعودی صادر شده است

دو شنبه 26 دی 1401 - 9:47:49
حکم اعدام مبلغ  سرشناس سعودی صادر شده است

فرزند شیخ عوض القرنی مخالف برجسته آل سعود که در لندن اقامت دارد ، اسنادی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد مقامات سعودی پدرش را به اعدام محکوم کرده‌اند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه انگلیسی گاردین بااشاره اظهارات فرزند شیخ عوض القرنی ، به نقل از «جید بسیونی» رئیس وکالت در خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان حقوق بشر «ریپریو» نوشت: پرونده عوض القرنی در شرایطی است که قوه قضائیه عربستان سعودی برای برخی از مبلغان ، واعظان و منتقدان به دلیل انتشار توییت‌هایی احکام اعدام و حبس‌های طولانی مدت صادر کرده است.
بسیونی گفته است که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی که صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان را رهبری می‌کند، معاملاتی و اقداماتی انجام می‌دهد تا نشان دهد که عربستان به زیرساخت‌های مدرن، ورزش و رویدادهای سرگرمی علاقه دارد.اما این موضوع با اقدامات محمد بن سلمان که مردم را به دلیل عقایدشان اعدام می‌کند، در تضاد است.
گاردین تاکید کرده که دستگاه قضایی عربستان سعودی با نفوذ به حساب‌های کاربری عوض القرنی در «توییتر»، «واتس اپ» و «تلگرام» وی را به اتهام حمایت از اخوان المسلمین به اعدام محکوم کرده است.
شیخ عوض القرنی ( متولد 1957 در منطقه عسیر) یک مبلغ اسلامی و نویسنده و استاد دانشگاه سعودی است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترای اصول فقه است. وی همچنین در دانشگاه محمد بن سعود در «ابها» تدریس کرده است.
وی مواضعی قاطع در قبال رژیم اشغالگر صهیونیستی و مساله فلسطین دارد که فتوایی در خصوص یهودیان پس از اشغال سرزمین‌های عربی صادر کرد مبنی بر اینکه تمام دارایی‌های یهودیان در هر نقطه از جهان مباح است.
بازداشت‌های سپتامبر سال 2017 با 21 نفر آغاز شد که بیشتر آنها از مبلغان برجسته از جمله «سلمان العوده»،« عوض القرنی» و «علی العمری» بودند. آنها از آن زمان تاکنون بدون محاکمه بازداشت شده‌اند و این درحالی است که بسیاری از محافل حقوق بشری و مخالفان پیش از این از صدور حکم اعدام علیه آن‌ها ابراز نگرانی کرده بودند.
هفته گذشته دادگاه استیناف سعودی حکم حبس شیخ «محمد موسی الشریف» واعظ و خلبان سابق سعودی را از 5 سال به 13 سال افزایش داد. وی به بیش از 20 اتهام از جمله «تضعیف امنیت عربستان» و شرکت در «فعالیت‌های غیرقانونی در داخل و خارج از کشور » متهم شد.
طی هفته‌های گذشته، قوه قضائیه عربستان برای تعدادی از مبلغان سعودی حکم طولانی حبس را صادر کرد و حکم شیخ «ناصر العمر» را از 10 سال به 30 سال زندان افزایش داد. همچنین شیخ «عبدالرحمن المحمود» به 25 سال، شیخ «عصام العوید» به 27 و شیخ «ابراهیم الدویش» به 15 سال حبس محکوم شدند.


 

آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید


دو شنبه 26 دی 1401 - 9:47:22