دلایل عصمت حضرت زهرا (س) در قرآن و روایات

چهار شنبه 16 آذر 1401 - 13:13:55
دلایل عصمت حضرت زهرا (س) در قرآن و روایات

آیه شریفه تطهیر در رابطه با اصحاب کساء نازل شد و هیچ تردیدی وجود ندارد که حضرت زهرا (س) محور اصحاب کساء بودند

تهران- الکوثراستاد حوزه علمیه با بیان اینکه چند آیه قرآن و چند روایت بر عصمت حضرت زهرا (س) دلالت دارد، گفت: آیه شریفه تطهیر در رابطه با اصحاب کساء نازل شد و هیچ تردیدی وجود ندارد که حضرت زهرا (س) محور اصحاب کساء بودند.
آیت الله احمد عابدی در آیین خطبه خوانی حرم مطهر بانوی کرامت که امروز با حضور تولیت و خادمان این آستان مقدس در شبستان حضرت نجمه خاتون برگزار شد، اظهار کرد: یکی از ویژگی های حضرت زهرا (س) مقام عصمت ایشان است که بالاترین مقام است.

وی با بیان اینکه در مقام عصمت حضرت زهرا (س) هیچ شکی نیست گفت: عصمت یک مقام تشکیکی است و درجات متفاوت دارد و معنای عصمت این است که خداوند چنان توفیقی به انسان می دهد که هیچ گناه، اشتباه و لغزشی نداشته باشد.
 استاد حوزه علمیه با بیان اینکه چند آیه قرآن و چند روایت بر عصمت حضرت زهرا (س) دلالت دارد، افزود: آیه شریفه تطهیر در رابطه با اصحاب کساء نازل شد و هیچ تردیدی وجود ندارد که حضرت زهرا (س) محور اصحاب کساء بودند و این آیه می فرماید آنها از هر گونه رجس و پلیدی پاک و مطهر هستند.
آیت الله احمد عابدی ابراز کرد: در روایات هم داریم که رضایت و ناراحتی فاطمه زهرا (س) رضایت و ناراحتی خدا است و کسی که این ویژگی را داشته باشد قطعا باید معصوم باشد.
وی ادامه داد: این که پیامبر (ص) فرمودند فاطمه جزئی از من است به این معنی است که اگر پیامبر معصوم هستند حضرت زهرا (س) هم که جزئی از پیامبر هستند هم معصوم هستند.
وی گفت: این حدیث متواتر شیعه و سنی است که پیامبر (ص) فرمودند حضرت زهرا (س) «سیده نساء العالمین» هستند و خود این جمله دلالت بر عصمت ایشان دارد زیرا کسی که سرور زنان عالم است اطاعتش واجب است و کسی که اطاعتش به صورت مطلق واجب است باید معصوم باشد.
 استاد حوزه علمیه تصریح کرد: پیامبر (ص) فرمودند ۴ زن به درجات بالای کمال رسیدند که عبارتند از آسیه همسر فرعون، مریم مادر حضرت عیسی(ع)، خدیجه همسر پیامبر صلوات الله علیه و اله و حضرت زهرا (س) که بالاترین زنان عالم هستند.


از صفحات دین و زندگی و ندای نور الکوثر فارسی دیدن کنید
ویژههای الکوثر را
اینجا دنبال کنید


چهار شنبه 16 آذر 1401 - 13:13:50