بشاراسد: سوریه انتظار گام های عملی از ترکیه دارد نه فقط حرف

شنبه 5 آذر 1401 - 12:26:51
بشاراسد: سوریه انتظار گام های عملی از ترکیه دارد نه فقط حرف

رئیس جمهوری سوریه در دیدار خود با شماری از اصحاب رسانه و پژوهشگران سوری درباره مسائل و موضوعات مختلف بحث و گفت وگو کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثربه نقل از روزنامه لبنانی الاخبار،  بشار اسد درباره از سرگیری روابط با ترکیه تاکید کرد: دیدارها با آنکارا اکنون فقط ماهیت اطلاعاتی" دارد اما بالا رفتن سطح دیدارها را به دنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه ترکیه آمادگی خود را برای برآورده کردن مطالبات دمشق ابراز داشته است، دراین حال تاکید کرد: سوریه انتظار گام های عملی از ترکیه دارد و نه فقط کلام صرف.
بشار اسد گفت: چه بسا آنکارا در جهت گیری های خود صادق تر از برخی اعراب باشد، اما نمی توان قضاوت کرد که موضع ترکیه جدی است یا صرفا فقط یک مانور سیاسی است.
وی تصریح کرد: اینکه روزنامه نگاران و پژوهشگران تغییر سیاست هر کشوری را بر اساس تغییر اشخاص بسنجند، اشتباه است.
رئیس جمهور سوریه همچنین به وجود تماس هایی با نیروهای کُرد مستقر در شمال سوریه اشاره کرد و گفت: رابطه با گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه یا قسد بیشتر شبیه به یک رابطه ی قبیله ای است و گفت وگو با نیروهای کُردی ادامه دارد، اما بدون تحولات.

ایران حمایت موثری از سوریه دارد

رئیس جمهوری سوریه در ادامه  این نشست گفت که جمهوری اسلامی ایران حامی و پشتیبان موثر سوریه است و حزب الله لبنان نیز همپیمانی راهبردی برای دمشق به شمار می رود.
بشار اسد افزود: جمهوری اسلامی ایران به طور موثری از سوریه حمایت و پشتیبانی کرده است و همچنان از جنبه اقتصادی و نظامی از این کشور حمایت می کند.
وی درباره روابط سوریه با حزب الله لبنان نیز گفت: ما از حزب الله حمایت کرده و همچنان می کنیم و این حمایت ادامه خواهد یافت زیرا حزب الله همپیمان راهبردی ما به شمار می رود.
رئیس جمهوری سوریه همچنین "درباره لبنان و آینده آن در سایه وضعیت کنونی ابراز نگرانی کرد زیرا این کشور جناح اصلی (پشتیبان) سوریه است و ثبات در آن برای سوریه بسیار مهم است.
رئیس جمهوری سوریه در مورد عراق هم اظهارداشت: رابطه با این کشور رابطه دوستی است و ما با آنها روی سیاست کلی حساب می کنیم، نه روی مواضع فردی.

عذرخواهی حماس از مردم سوریه

بشار اسد در پاسخ به سوالی درباره احیای روابط با جنبش حماس تصریح کرد: حماس عذرخواهی علنی کرد که تلویحاً یک عذرخواهی از همه مردم سوریه است. این امر در دیدار اخیر خلیل الحیه و اظهارات علنی وی در این باره صورت گرفت.

روابط دمشق با کشورهای عربی

بشار اسد در ادامه این نشست  درخصوص روباط با سایر کشورهای عربی هم تاکید کرد: دولت سوریه منتظر بود که موضع مصر در قبال دمشق با همه اعراب متفاوت باشد اما مصری ها رویکرد دوگانه ای دارند زیرا آنها پیام می دهند که با بازگشت دمشق به اتحادیه عرب موافق هستند، اما زمانی که این موضوع به طور رسمی مطرح شد، قاهره مخالف بازگشت دمشق بود.
رئیس جمهوری سوریه در مورد کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز موضع سلطان نشین عمان را "منطقی ترین و صادقانه ترین" موضع توصیف کرد و افزود که موضع امارات مستقیماً پس از موضع عمان قرار می گیرد. در مورد عربستان سعودی و بحرین، موضع  ولیعهد سعودی منفی نبود اما تحت فشار قرار گرفت تا با دولت سوریه همکاری نکند.
وی افزود: علیرغم وسعت کوچک بحرین، اما این کشور با تصمیم برای بازگشایی سفارت خود در دمشق، جسورتر عمل کرد.

تماسی با آمریکایی ها نداریم

رئیس جمهوری سوریه درباره آمریکا گفت: با آمریکایی ها تماسی وجود ندارد و ما روی تشدید مقاومت مردمی برای فشار بر آمریکایی ها جهت خروج از سرزمین های تحت اشغال خود حساب می کنیم.
وی درباره روسیه نیز تاکید کرد: این کشور کمک های زیادی کرده است اما وضعیت امروز بعد از عملیات نظامی روسیه در اوکراین و فشارهای اقتصادی و نظامی بر آنها متفاوت است.


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


شنبه 5 آذر 1401 - 11:0:15