هاآرتص و شکست سیاست احمقانه لاپید در غزه

دو شنبه 17 مرداد 1401 - 16:11:15
هاآرتص و شکست سیاست احمقانه لاپید در غزه

تهران- الکوثر: روزنامه عبری زبان "هاآرتص" چاپ فلسطین اشغالی عملیات نظامی اخیر در غزه را شکست سختی برای سیاست احمقانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه توصیف کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه هاآرتص نوشت: عملیات نظامی اخیر در غزه شکست سختی برای سیاست اسرائیل در نوار غزه است. این عملیات نظامی زندگی روزانه اسرائیلی‌ها را مختل و زندگی فلسطینی‌ها در غزه را به کابوس مستمر تبدیل می‌کند.

این روزنامه افزود: ما برای توقف این "روند حماقت" از اسرائیل می‌خواهیم مسیر خود را کاملا تغییر دهد. قبل از هر چیز باید بازسازی غزه را تقویت کند و مجوزهای بیشتری برای انتقال مصالح ساختمانی به نوار غزه برای بهبود وضعیت اقتصادی صادر کند. این در درجه نخست منفعت اسرائیل است.

هاآرتص نوشت: یکی از گزینه‌های خوب برای تغییر استراتژی اسرائیل در غزه احتمالا همان طرح دو مرحله‌ای یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل است که سپتامبر ۲۰۲۱ پیشنهاد داده شد و نام این طرح "اقتصاد برای امنیت" است.

مرحله نخست شامل بازسازی از نظر انسانی است و به موجب آن اسرائیل به غزه اجازه می‌دهد که تاسیسات تولید و انتقال برق را بازسازی کند و تصفیه خانه آب بسازد و نظام بهداشت خود را در ازای آرامش طولانی مدت بهبود ببخشد. اما مرحله دوم شامل ساخت یک جزیره مصنوعی در مقابل نوار غزه است که یک بندر دریایی روی آن ساخته شود. همچنین شامل سرمایه‌گذاری بین المللی و پروژه‌های اقتصادی مشترکی است که اسرائیل، مصر و تشکیلات خودگردان فلسطین در آن مشارکت دارند.

هاآرتص نوشت: این فرصتی طلایی برای یک نخست وزیر است تا روندی کاملا جدید را در روابط اسرائیل با غزه ترسیم کند و امید زیادی به بیشتر اسرائیلی‌ها و ساکنان غزه می‌دهد که از خشونت و وحشی‌گری بیزار شده‌اند. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


دو شنبه 17 مرداد 1401 - 16:10:44