چه واکسنی برای «دُز یادآور» مناسب است؟

سه شنبه 21 تیر 1401 - 10:53:28
چه واکسنی برای «دُز یادآور» مناسب است؟

تهران- الکوثر: رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت بر لزوم تزریق دز یادآور واکسن کرونا در تمام افراد گروه سنی بالای ۱۸ سال که شش ماه از زمان تزریق دز قبلی‌شان گذشته است تاکید کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، دکتر محسن زهرایی با اشاره به اینکه رصد آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که موارد کرونا در کشورهای همسایه به ویژه عراق و ترکیه طی سه هفته اخیر افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: این موضوع می‌تواند نگرانی از انتشار بیماری به داخل کشور را هم افزایش دهد؛ زیرا خیلی از مردم ممکن است سفر کنند و این سبب جابه‌جایی بیماری بین کشورها می‌شود. در داخل کشور نیز آمارها نشان می‌دهد که طی دو هفته اخیر موارد بیماری در حال افزایش است؛ اگرچه این افزایش آمار در کشور ما همانند افزایش موارد در ترکیه و عراق نیست. در کشورهای اروپایی نیز گزارشاتی دال بر افزایش بیماری وجود دارد.

وی افزود: بعد از مدتی که از دریافت واکسن یا بهبودی ابتلای طبیعی به کرونا می‌گذرد، سطح ایمنی بدن افراد کاهش می‌یابد و در نتیجه بدن افراد کم کم نسبت به بیماری حساس شده و درصد ابتلای آنها به بیماری تقویت می‌شود. از سوی دیگر تغییراتی در ویروس رخ می‌دهد که جهش‌های ژنتیکی سویه‌های جدید به وجود می‌آید و این سویه‌ها پاسخ سیستم ایمنی بدن فرد را نسبت به ابتلای قبلی یا واکسن تزریق شده‌ قبلی کاهش می‌دهد و همین سبب افزایش ابتلای افراد به بیماری می‌شود. ما باید سیستم ایمنی بدن را فعال نگاه داریم که برای این کار یا بایستی مجددا به بیماری مبتلا شده و رنج و خطر ابتلا به کووید۱۹ را تحمل کنیم یا اینکه با تزریق دز یادآور واکسن، خود را در برابر ویروس محافظت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه همچنان بهترین واکسن، در دسترس‌ترین واکسن است، درباره نوع واکسنی که برای دز یادآور تزریق می‌شود، اظهار کرد: مهم‌ترین نکته انجام واکسیناسیون است. درحال حاضر عموم واکسن‌های در دسترس برای واکسیناسیون یادآور، واکسن‌های داخلی مانند برکت، اسپایکوژن، نورا، پاستوکووک و کووپارس و ... است که بسیار خوب هستند و در دانشگاه‌های علوم پزشکی به تعداد مناسب توزیع شده است. اینکه پلتفرم یا نوع واکسن تزریقی در دز یادآور چه چیزی باشد نباید سبب تاخیر یا تعلل در انجام واکسیناسیون دز یادآور شود.

دکتر زهرایی ادامه داد: واکسن سینوفارم هم هنوز در مراکز واکسیناسیون است که در رصد آمار روزانه نشان می‌دهد آمار قابل توجهی از آمار تزریق روزانه را به خود اختصاص می‌دهد. واکسن آسترازنکا نیز مدتی است که محدود تزریق می‌شود و بیشتر افرادی که قرار است سفر خارجی داشته باشند این واکسن را تزریق کرده‌اند. واکسن آسترازنکا عملا در حال جمع شدن از مراکز است، به زودی تاریخ انقضای آخرین محموله هم می‌رسد و عملا تنها واکسن خارجی که از یک هفته آینده در کشور خواهیم داشت، واکسن سینوفارم است. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید

 


سه شنبه 21 تیر 1401 - 10:37:46