میشل عون: توافق با رژیم صهیونیستی نزدیک است

پنج شنبه 16 تیر 1401 - 14:8:0
میشل عون: توافق با رژیم صهیونیستی نزدیک است

تهران - الکوثر : رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد، مسئله ترسیم مرزهای دریایی با رژیم صهیونیستی به زودی حل و فصل خواهد شد و این راه حل مورد رضایت همه طرف‌ها خواهد بود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر  ،  مذاکرات بین لبنان و رژیم صهیونیستی برای تعیین مرزهای دریایی بین آن‌ها با نظارت سازمان ملل متحدو میانجیگری آمریکا در اکتبر ۲۰۲۰ آغاز شده است. لبنان در جریان چهار دور مذاکرات قبلی  بر حق خود برای گسترش دسترسی به آب‌های مدیترانه به سمت جنوب و افزایش این دسترسی از ۸۶۰ کیلومتر مربع به ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع تاکید کرده است.

به گزارش روز پنج شنبه رأی الیوم، "میشل عون" رئیس جمهوری لبنان گفت،  حل و فصل ترسیم مرزهای دریایی به نفع همه است و در چنین مسئله‌ای باید طرفین از راه حل ارائه شده راضی باشند در غیر این صورت هر اقدام به مثابه دست اندازی خواهد بود.

عون افزود، به اعتقاد من در آستانه تفاهم با آمریکایی‌ها به عنوان طرف میانجی میان لبنان و رژیم صهیونیستی قرار داریم و در این خصوص فضای مثبتی حاکم است که اگر اینگونه نبود باید مذاکرات را متوقف می‌کردیم.

رئیس جمهوری لبنان تصریح کرد، راه حل مطرح شده موضع رسمی و یکپارچه لبنان است و ما چارچوب تفاهمی را که می‌خواهیم مشخص کردیم و رایزنی با سایر طرف‌ها بر این اساس جریان دارد.

پیشتر یک منبع رسمی لبنانی اعلام کرده بود که بیروت از آمریکایی‌ها خواسته است که رژیم صهیونیستی را ملزم به توقف هر گونه فعالیت در منطقه دریایی مورد مناقشه کند.

چندی  پیش حزب الله لبنان در پی ادامه تعلل آمریکا و رژیم صهیونیستی در مذاکرات ترسیم دریایی، که با آغاز عملیات استخراج گاز از میدان کاریش همراه شده است، سه فروند پهپاد را بر فراز این میدان گازی به پرواز درآورد، مسأله‌ای که با ترس و وحشت صهیونیست‌ها همراه شد و برخی تحلیلگران این رخداد را عامل تحرک بخش به مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه عنوان کردند.


پنج شنبه 16 تیر 1401 - 12:42:31

نظرات

* باقیمانده : (1000) حرف

نظرات کاربران

جهت مشاهده نظرات کلیک نمایید

دسته بندی :