دوحه میزبان دور جدید مذاکرات هسته ای

دو شنبه 6 تیر 1401 - 16:35:11
دوحه میزبان دور جدید مذاکرات هسته ای

تهران- الکوثر: منابع آگاه در وزارت خارجه قطر گفته اند که قرار است دور جدید مذاکرات هسته‌ای با ایران برای احیای توافق برجام در دوحه برگزار شود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، سایت خبری میدل ایست نیوز از قول یک منبع در وزارت خارجه قطر خبر داد که قطر به عنوان محل برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران انتخاب شده است.

روز شنبه، «جوزپ بورل» در سفر به تهران ضمن اعلام ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفت که دور تازه مذاکرات نه در وین که در یک کشور منطقه و به طور خاص در یک کشور شورای همکاری برگزار خواهد شد.

او گفت که این تصمیم برای آن گرفته شده که این مذاکرات در فرمت ایران و ۴+۱ و امریکا نیست.

در پی اعلام این خبر، گمانه‌زنی‌هایی درباره محل این مذاکرات مطرح شد، حالا اما یک مقام در وزارت خارجه قطر به «میدل ایست نیوز» گفته که این مذاکرات در دوحه برگزار خواهد شد.

شب گذشته نیز سفیر ایران در قطر با ابراهیم فخرو، مدیر کل تشریفات وزارت خارجه قطر، دیدار کرد.

«محمد مرندی»، مشاور هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، شب گذشته به پایگاه «العربی الجدید» گفت که ایران به این منظور دوحه را انتخاب کرده چون قطر یک کشور دوست است.

مرندی گفت که ازسرگیری مذاکرات به معنای رسیدن به توافق نیست چون توافق هسته‌ای اکنون توسط آمریکا به گروگان گرفته شده و تا وقتی که تحریم‌ها برداشته نشود و امریکا ضمانت ندهد، توافقی در کار نخواهد بود.

پیش از این، قطر تحرکات سیاسی گسترده‌ای را برای تسهیل مذاکرات هسته‌ای و از سرگیری آن بعد از توقفی که از ماه مارس پیش آمده است، انجام داده بود. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


دو شنبه 6 تیر 1401 - 16:32:13

دسته بندی :