مهدی المشاط : هیچ پیشرفتی در اجرای آتش بس در یمن حاصل نشده است

دو شنبه 12 اردیبهشت 1401 - 14:13:35
مهدی المشاط : هیچ پیشرفتی در اجرای آتش بس در یمن حاصل نشده است

تهران- الکوثر: رئیس شورای عالی سیاسی یمن ضمن تبریک عید سعید فطر به ملت یمن و امت عربی و اسلامی اعلام کرد : هیچ پیشرفتی در اجرای آتش بس، حاصل نشده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، مهدی المشاط افزود: متجاوزان مانع ورود کشتی‌های سوخت و مواد غذایی به بنادر الحدیده می‌شوند و هیچ پیشرفتی در اجرای آتش بس، حاصل نشده است و جهاد و مبارزه مسلحانه تنها راه آزادسازی فلسطین و مقدسات آن است.

 

وی خاطرنشان کرد، هشتمین سال متوالی است که عید سعید فطر فرا می‌رسد و ملت یمن در معرض شنیع‌ترین تجاوزات و محاصره خفقان‌آور ائتلاف عربی قرار دارد و متجاوزان مانع ورود کشتی‌های حامل سوخت و مواد غذایی به بنادر الحدیده می‌شوند.

المشاط در ادامه افزود، کشورهای متجاوز اقدامات جنایتکارانه متعددی علیه ملت فلسطین انجام داده‌اند که منجر به افزایش هزینه‌های حمل و نقل، بالا رفتن قیمت مواد غذایی و دارویی و پیامدهای متعدد دیگر شده است.

وی همچنین تاکید کرد، کشورهای متجاوز از هر اقدامی که منجر به موفقیت آتش بس اعلام شده توسط سازمان ملل شود و ورود کشتی‌های حامل سوخت به بنادر الحدیده و از سرگیری پروازها از فرودگاه صنعا را تسهیل کند، جلوگیری می‌کنند.

المشاط تصریح کرد: پس از اتمام نیمی از مهلت این آتش بس هنوز پیشرفتی در مهم‌ترین بندهای مربوط به آن و کاهش درد و رنج بزرگ ملت یمن حاصل نشده است. به رغم تمامی امتیازهایی که ما برای اثبات تمایل خود به برقراری صلح ارائه داده‌ایم، اما این حسن نیت با سرکشی، طفره‌روی و پاسخگو نبودن و عدم بازخواست کشورهای متجاوز و کسانی که پشت آنها ایستاده‌اند، رو به رو شده است.

کشورهای متجاوز و مزدوران آنها منابع نفتی و گازی یمن را تصرف کرده اند

رئیس شورای عالی سیاسی یمن ادامه داد: ما خطاب به ملت خود تاکید می‌کنیم که با توکل یه خداوند متعال به تلاش‌ها برای دستیابی به حقوق مشروع آنها، خاتمه بخشیدن به محاصره، متوقف کردن تجاوز و بازپس گیری آزادی و استقلال آنها در سرتاسر خاک یمن ادامه خواهیم داد.

وی ضمن تاکید بر پایبندی به آتش بس و تمایل به برقراری صلح، اظهار کرد که نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه تحول جدید در هوشیاری و آمادگی کامل به سر می‌برند.

المشاط همچنین گفت، کشورهای متجاوز و مزدوران آنها منابع نفتی و گازی یمن را تصرف کرده و بیش از ۱۲۹ میلیون بشکه نفت یمن را غارت کرده‌اند. ارزش تخمینی نفت غارت شده بیش از ۷ میلیارد دلار است و این موضوع، علاوه بر غارت منابع دیگری است که حق ملت یمن محسوب می‌شود.

وی همچنین تاکید کرد، کشورهای متجاوز به همراه یک دسته دزد داخلی منابع نفتی یمن را برای خودشان مصادره کرده‌اند، آن هم در سایه اینکه ملت یمن با قحطی و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کند و درد و رنج آنها روز به روز بیشتر می‌شود. ارزش منابع غارت شده به اندازه‌ای است که می‌تواند حقوق همه کارمندان دولت را تأمین کند و جمهوری یمن حق بازپس‌گیری تمامی اموال و دارایی‌های غارت شده را دارند.

جهاد و مبارزه مسلحانه تنها راه آزادسازی فلسطین است

المشاط درخصوص تحولات اخیر فلسطین گفت: به عملیات‌ قهرمانانه ملت فلسطین علیه دشمن اسرائیلی درود می‌فرستیم. این عملیات‌ها ثابت کردند که جهاد و مبارزه مسلحانه تنها راه آزادسازی فلسطین و مقدسات آن است. حمایت ما از ملت فلسطین و ایستادگی در کنار همه آزادگان امت، موضعی اصولی، انسانی، سیاسی و دینی است که امکان ندارد تغییر کند. علی‌رغم شرایط کنونی، امیدواریم نقشی کارآمد و تاثیرگذار و عملی در آزادسازی فلسطین ایفا کنیم.

وی از رسانه‌های عربی و اسلامی و همچنین از وزراتخانه‌های آموزش و پرورش در این کشورها خواست تا خشم و دشمنی با صهیونیست‌ها و آمریکا را به عنوان وظیفه‌ای اسلامی و فریضه‌ای دینی در رسانه‌ها تقویت کنند.

المشاط همچنین از ملت‌های عربی و اسلامی خواست کالاهای آمریکایی و اسرائیلی را تحریم و از مقاومت فلسطین حمایت کنند.

عادی سازی روابط با دشمن اسرائیلی را محکوم می‌کنیم

وی در پایان عنوان داشت: ما تمامی اشکال عادی سازی روابط با دشمن اسرائیلی را محکوم می‌کنیم و به سازشکاران می‌گوییم با این کار جز ناراحتی، پشیمانی و هدر رفتن بیشتر اموال هیچ سود و منفعتی برای آنها و مردمشان حاصل نمی‌شود. به کشورهایی که از گذشته تاکنون به خیانت و عادی سازی روابط با دشمن اسرائیلی روی آورده‌اند، توصیه می‌کنیم در محاسبات خود تجدید نظر کنند و تمامی روابط خود با دشمن صهیونیستی را قطع کنند.

از سوی دیگر، رشاد العلیمی، رئیس "شورای ریاستی یمن" ضمن تبریک عید سعید فطر، مدعی شد: ما با تمام جدیت تلاش می‌کنیم تمامی شرایط را برای کاهش درد و رنج ملت فلسطین و آزادی آنها در رفت‌وآمد از طریق فرودگاه صنعا یا در تعز و تمامی استان‌ها فراهم کنیم.

العلیمی سفر اخیر خود و اعضای شورایش به عربستان و امارات را "موفقیت‌آمیز" توصیف کرد و گفت این دو سفر نقشه راه مشخص و واضحی را برای حمایت از روندهای بهبود خدمات‌رسانی و اقتصاد تعیین کرده‌اند.

رئیس "شورای ریاستی یمن" پیشتر به عربستان و سپس در سفری رسمی وارد امارات شده بود.

پارلمان مستعفی یمن پیشتر به دولتی که براساس توافق میان دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب یمن تشکیل شده بود، رأی اعتماد داد.

اخیرا عبدربه منصورهادی، رئیس جمهور دولت مستعفی یمن اختیارات خود را به شورایی ریاستی واگذار کرد.

یمن از حدود هفت سال پیش صحنه جنایت‌های عربستان و هم‌پیمانان این کشور است. عربستان از سال ۲۰۱۵ به بهانه بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور دولت مستعفی و فراری یمن، وارد مداخله نظامی در این کشور شد.


آخرین اخبار جهان و منطقه را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
جدیدترین خبرها  را در کانال تلگرامی الکوثرفارسی بخوانید: (کلیک کنید)
اینستاگرام
instagram.com/alkawthar.tv


دو شنبه 12 اردیبهشت 1401 - 13:46:24

نظرات

* باقیمانده : (1000) حرف

نظرات کاربران

جهت مشاهده نظرات کلیک نمایید