گاردین: لندن در جنایت علیه مردم یمن شریک است

جمعه 1 بهمن 1400 - 10:51:22
گاردین: لندن در جنایت علیه مردم یمن شریک است

تهران- الکوثر: نشریه انگلیسی گاردین در مطلبی ضمن اشاره به نقش لندن در جنگ علیه یمن، دولت انگلیس را همدست و شریک جنایت‌های عربستان سعودی دانست.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، گاردین نوشت: در این هفته، حملات هوایی سعودی‌ها و متحدانش بیش از ده‌ها غیرنظامی را با سلاح‌های انگلیسی در یمن کشته اند. این رسوایی به مراتب بزرگتر از مهمانی‌های نخست وزیر در داونینگ استریت است. حملات سعودی‌ها از ماه اکتبر ۲۰۲۱ در یمن افزایش یافته است. شورای حقوق بشر پس از لابی گری شدید ریاض، به پایان تحقیقات جنایات جنگی ائتلاف عربی در یمن رأی داد.

در ادامه این مطلب آمده است: اگر یمن دیگر بدترین بحران انسانی جهان نیست، به این دلیل نیست که وضعیت اسفناک آن بهبود یافته است، بلکه به این دلیل است که بحران در افغانستان در کانون توجه جامعه جهانی قرار گرفته است. سپتامبر گذشته، سازمان ملل هشدار داد که میلیون‌ها یمنی «یک قدم از گرسنگی فاصله دارند» این در حالی بود که سازمان ملل در طول کریسمس جیره غذایی ۸ میلیون یمنی که از گرسنگی آسیب دیده بودند را کاهش داد.

با این حال، لندن اتحاد تنگاتنگ خود با رژیم سعودی را حفظ می‌کند، رژیمی که به گفته هیلاری کلینتون «حمایت مالی و لجستیکی مخفیانه» از تروریست‌ها ارائه می‌کند؛ رژیمی که یک روزنامه نگار را در یک سفارت خارجی تکه تکه کرد و در یک جنایت جنگی ظاهری به گفته دیده بان حقوق بشر کودکان یمنی را که با اتوبوس مدرسه در راه بازگشت بودند، سوزاند.

گاردین در مطلب خود ضمن گرفتن انگشت اتهام به سمت دولت انگلیس ادامه می‌دهد، لندن مستقیماً طرف سعودی را تسلیح و حمایت می‌کند و بنابراین مسئولیت مستقیم اقدامات آن‌ها را بر عهده دارد.

کمپین انگلیسی علیه تجارت اسلحه (CAAT) در تحقیقات خود آورده است از سال ۲۰۱۵ تاکنون دولت انگلیس ۱۷.۶ میلیارد پوند تسلیحات و تجهیزات نظامی به عربستان سعودی فروخته است. در سال ۲۰۱۹، دادگاه استیناف دریافت که تصمیم دولت انگلیس برای ادامه فروش تجهیزات نظامی به عربستان سعودی غیرقانونی است، اما لندن به بهانه حملات هوایی به عربستان که قوانین حقوق بشری را نقض می‌کند، فروش تسلیحات را از سر گرفت. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


جمعه 1 بهمن 1400 - 10:51:11