زنگ خطر چرخش امیکرون در ایران

پنج شنبه 30 دی 1400 - 16:11:57
زنگ خطر چرخش امیکرون در ایران

تهران- الکوثر: شمار مبتلایان سویه جدید کووید-۱۹ در تهران ۴۰درصد افزایش پیدا کرد. مسئولان نظام سلامت از وقوع پیک جدیدی در اسفند خبر می‌دهند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، به فاصله یک روز میزان مراجعه‌های سرپایی مبتلایان به کرونا به مراکز درمانی دو برابر شد. ۲۸ دی عضو کمیته مقابله با کرونای وزارت بهداشت اعلام کرد که میزان مراجعه به مراکز درمانی ۲۰درصد افزایش پیدا کرده و حالا معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران خبر می‌دهد که میزان مراجعه‌ها تنها در تهران تا ۴۰درصد نسبت به سه هفته قبل بالا رفته است. نشانه‌های حرکت خزنده و سریع امیکرون در آمارهای روزانه هم دیده می‌شود؛ به‌ طوری‌ که از ۲۲دی کشور با افزایش تدریجی تعداد مبتلایان مواجه شد و هر روز بیش از دو هزار بیمار جدید شناسایی می‌شد. از ۲۷دی اما تعداد ابتلای روزانه به بالای سه‌ هزار نفر رسید و حالا روز گذشته در جهشی جدید چهار هزار و ۶۰ نفر بیمار شناسایی شدند.

هر چند که میزان فوتی‌های روزانه همچنان پایین است و روز گذشته ۱۹ نفر به تعداد فوتی‌های کرونا اضافه شد اما افزایش موارد ابتلا نگرانی از ایجاد پیک ششم کرونا را ایجاد کرده است؛ اگر چه تأکید می‌شود با توجه به ایمن‌بودن جامعه و واکسیناسیون، اگر هم پیک جدیدی رخ دهد، خفیف است و موارد ابتلا سرپایی خواهد بود. تاکنون آمار دقیقی از ابتلا به امیکرون اعلام نشده است. گفته می‌شود کیت‌های تشخیصی گران است و نمی‌توان از تمام مبتلایان تست امیکرون گرفت. با این حال بر اساس اعلام وزارت بهداشت، کلانشهرها بیشترین درگیری را با سویه جدید دارند. تا ۲۸ دی، یک‌ هزار و ۸۳۳ مورد مثبت امیکرون در کشور ثبت شد که از میان تمام مبتلایان هفت نفر جانشان را از دست دادند که مربوط به تبریز، شهرکرد، یزد، البرز و کرمان بودند. متخصصان می‌گویند برای رسیدن به آمار واقعی ابتلا به امیکرون باید این عدد را چندین برابر کرد.

روز گذشته، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران به ایسنا گفت که سویه جدید کرونا در تهران در حال غالب‌شدن است و این موضوع را می‌توان از شمار مراجعه‌ها به مراکز درمانی متوجه شد؛ هر چند که هنوز وضعیت بستری افزایش قابل توجهی نداشته است: «بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران امیکرون است.» ماجرا اما تنها به اینجا ختم نمی‌شود. موارد ابتلا در کودکان هم با رشد قابل‌ توجهی مواجه شده؛ به‌ طوری‌ که بر اساس اعلام این متخصص، ابتلا به آنفلوآنزا و امیکرون در میان کودکان تقریبا برابر است.

اغلب بستری‌شده‌های کرونا، واکسن نزده‌اند

آن طور که از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خبر می‌رسد، بیماران مبتلا به امیکرون بیماران بدحال نیستند. آنها اغلب با نشانه‌های سرماخوردگی مراجعه می‌کنند. هر چند که گفته می‌شود همزمان آنفلوآنزای فصلی هم شایع شده و نشانه‌های این دو بیماری یکسان است. بر اساس اعلام معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران، میزان بستری‌های پایتخت کمتر از هزار نفر است و بستری‌شده‌های آی‌سی‌یو هم کمی بیشتر از ۲۰نفر اعلام شده است. محمدرضا ساور، سوپروایزر بیمارستان شهدای یافت‌آباد است و درباره وضعیت این بیمارستان در مراجعه بیماران مبتلا به کرونا می‌گوید: «هم‌اکنون میزان مراجعه‌هایی که منجر به بستری می‌شود، خیلی زیاد نیست. اغلب آنهایی که بستری می‌شوند یا اصلا واکسن نزده‌اند یا واکسیناسیون‌شان کامل نشده است. برخی هم قبلا مبتلا به کرونا شده‌اند و حالا به‌ دلیل عوارض آن از جمله فیبروز ریوی یا پنومونی (سینه‌پهلو) در بیمارستان بستری می‌شوند اما به‌ طور کلی تنها پنج تا ۱۰درصد مبتلایان به کرونا دچار عارضه‌های ریوی می‌شوند.»

به‌ گفته او نشانه‌های ابتلا به‌ سویه جدید، اغلب بدن درد، احساس خستگی، آبریزش بینی و نشانه‌هایی مثل سرماخوردگی است اما تنگی‌نفس و مشکلات ریوی در بیماران دیده نمی‌شود: «پزشکان توصیه می‌کنند بیماران استراحت کرده و خودشان را قرنطینه کنند؛ چرا که شدت سرایت بالاست و اغلب با ابتلای یک نفر در خانواده، سایر افراد هم مبتلا می‌شوند؛ بنابراین قرنطینه، به شیوع کمتر کمک می‌کند.» 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


پنج شنبه 30 دی 1400 - 16:9:50