چرا سویه جدید ویروس کرونا خطرناکتر است؟

چهار شنبه 10 آذر 1400 - 12:57:30
چرا سویه جدید ویروس کرونا خطرناکتر است؟

تهران- الکوثر: بررسی های متخصصان نشان می دهد یکی از خطرناک‌ترین ویژگی‌های سویه جدید کرونا موسوم به «اُمیکرون»، تغییرات زیاد در ساختار ژنی ویروس است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، بر اساس نتایج نظرخواهی از متخصصان که توسط شرکت "هوان کوانگ" انجام شد، یکی از خطرناک‌ترین ویژگی‌های سویه جدید کرونا، تغییرات زیاد در ساختار ژنی ویروس است. به گفته ژانگ ونهونگ، مدیر بیمارستان بیماری‌های عفونی "هواشان" در دانشگاه فودان به دلیل تغییرات زیاد ساختاری، قدرت بقاء ویروس بیش از سویه قبلی می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های سویه اُمیکرون سرعت شیوع آن است. به همین دلیل است که بسیاری از کشور‌ها سعی می‌کنند با بستن مرز‌ها مانع از ورود این سویه به داخل کشور بشوند.

سومین ویژگی سویه جدید ویروس کرونا، بی‌اثر شدن ایمنی ضدکروناست که در بدن شخص (پس از ابتلا یا واکسیناسیون) شکل گرفته است.

متخصصان چینی با بررسی داده‌های واکسیناسیون در بریتانیا و سایر کشور‌هایی که درصد بالای واکسیناسیون را داشته‌اند، ویژگی سوم را عنوان کردند.

به گفته محققان چینی، فعلا جمع بندی نتایج درباره خطرناک بودن اُمیکرون زود است و نیاز به وقت بیشتری برای مطالعه و بررسی این سویه جدید ویروس کرونا دارد.

گفتنی است اُمیکرون، نام یک سویه از ویروس کروناست که اخیرا در بوتسوانا در جنوب آفریقا شناسایی شده و به نظر می‌آید در این کشور به ویژه در استان شمالی گائوتنگ با دو کلانشهر پرتوریا و ژوهانسبورگ، شیوع یافته است. این سویه بسیار واگیردار با کدگذاری B.1.1.529 شناسایی شده که سازمان جهانی بهداشت آن را اُمیکرون نامیده است. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


چهار شنبه 10 آذر 1400 - 13:16:23