هدایای گرانبهای سعودی‌ها به ترامپ تقلبی از آب درآمد!

دو شنبه 19 مهر 1400 - 16:41:48
هدایای گرانبهای سعودی‌ها به ترامپ تقلبی از آب درآمد!

تهران- الکوثر: طبق اسناد و مدارکی که روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز منتشر کرده است، هدایای گران‌بهای سعودی‌ها به خانواده ترامپ در سال ۲۰۱۷، تقلبی از آب درآمده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارشداد هدایای بسیار قیمتی که خاندان سلطنتی عربستان در سال 2017 به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا هدیه دادند، تقلبی از کار درآمد.

طبق این گزارش، تبادل هدیه بین رهبران آمریکا و کشورهای خارجی که اغلب یک امر روال و منظم است، در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ به چالش‌هایی بعضاً خطرناک تبدیل شد.

نیویورک‌تایمز با توضیح این مسئله نوشت، خاندان سلطنتی عربستان سعودی در اولین سفر ترامپ به عنوان رئیس‌ جمهور آمریکا به ریاض، به وی و هیأت همراهش دهها هدیه دادند که شامل سه روپوش از جنس پوست ببر سفید  و پوست  یوزپلنگ و یک خنجر با دسته‌ای که به نظر عاج می‌رسید، می‌شد.

طبق این گزارش، یکی از حقوقدان‌های کاخ سفید تأکید داشت که مالکیت این خز و خنجر به احتمال زیاد در تضاد با «قانون حمایت از گونه‌های در معرض خطر انقراض» است اما دولت ترامپ همچنان هدایای خاندان سلطنتی عربستان را حفظ کرد و از افشای آن‌ها به عنوان هدایایی که از یک دولت خارجی دریافت کرده، امتناع ورزید.

این گزارش سپس ادامه داد که در روز آخر ریاست‌جمهوری ترامپ، کاخ سفید به جای آن‌که این هدایا را به اداره «خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا» تحویل دهد، به اشتباه آن‌ها را به اداره خدمات عمومی تحویل داد و در نهایت در تابستان امسال، اداره خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا، هدایای مذکور را توقیف کرد.

نیویورک‌تایمز سپس در ادامه گزارش خود نوشت اداره حیات وحش آمریکا پس از آزمایش کردن روپوش‌هایی از پوست ببر سفید و یوزپلنگ و خنجری با دسته عاج حیرت زده شده و به این مسئله پی برد که این هدایای خاندان ثروتمند عربستان، تقلبی است.

«تایلر چری» سخنگوی وزارت کشور آمریکا که بر اداره خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا نظارت دارد، در این خصوص توضیح داد: «بازرسان حیات وحش و مأموران ویژه به این نتیجه رسیدند که آسترهای روپوش‌ها به تقلید از الگوهای ببرها و یوزپلنگ‌ها رنگ‌آمیزی شده بود و جنس‌ آن‌ها از گونه‌های محافظت‌شده (در حال انقراض) تشکیل نشده بود».

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، وزارت خارجه آمریکا لیستی از ۸۲ هدیه‌ای که سعودی‌ها در ماه می ۲۰۱۷ به ترامپ و هیأت همراه وی تحویل داده بودند، فاش کرده است که این هدایا شامل کالاهای معمولی از جمله کفش و مدال و همچنین چندین هدیه قیمتی همچون خز و خنجر می‌شده است.

در میان هدایای قیمتی عربستان به ترامپ و هیأت همراه وی، ۹ هدیه گرانقیمت وجود داشته است که شامل سه خز، سه شمشیر و سه خنجر وجود داشت.

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، در سال ۱۹۶۶، کنگره آمریکا قانونی را به تصویب درآورد که به موجب آن، مقام‌های آمریکایی حق ندارند هدایایی با ارزش بیش از ۴۱۵ دلار را برای خود حفظ کنند. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


دو شنبه 19 مهر 1400 - 17:24:54