عمران خان: پاکستان مقصر سقوط دولت اشرف غنی نیست

سه شنبه 6 مهر 1400 - 17:53:49
عمران خان: پاکستان مقصر سقوط دولت اشرف غنی نیست

تهران- الکوثر: نخست‌وزیر پاکستان گفت اسلام‌آباد مقصر سقوط ارتش مجهز افغانستان و دولت اشرف غنی نیست، بلکه عامل اساسی وضعیت پیش‌آمده ساختار دولت اشرف غنی بود که از نظر مردم عادی مشروعیت نداشت.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی دولت اشرف غنی را «ناتوان و فاسد» خواند و گفت که برای وضعیت پیش‌آمده در افغانستان، نباید پاکستان مقصر دانسته شود.

عمران خان‌، نخست‌وزیر پاکستان، روز دوشنبه، پنجم مهر، در گفت‌وگوی ویژه با روزنامه واشنگتن پست گفت که پاکستان مقصر سقوط ارتش مجهز افغانستان و دولت اشرف غنی نیست، بلکه عامل اساسی وضعیت پیش‌آمده ساختار دولت اشرف غنی بود که از نظر مردم عادی مشروعیت نداشت.

در همین حال، خان دولت اشرف غنی را دولت «فاسد و ناتوان» خواند و افزود که پاکستان برای جلب رضایت کابل، مکانیسم کنترل مشترک مرزی از جمله کنترل بیومتریک و حصارکشی مرزها را پیشنهاد کرد که از سوی دولت افغانستان رد شد و حکومت اشرف غنی بر طبل روایت «تقصیر پاکستان» کوبید.

خان همچنین مدعی شد، گروه‌هایی که برای پاکستان تهدید به حساب می‌آمدند و از دست پاکستان فرار کرده‌ و وارد افغانستان شدند، توسط سازمان‌های اطلاعاتی هند و افغانستان حمایت و تأمین مالی شدند و حملات بیشتری را علیه پاکستان آغاز کردند.

به گفته او، پس از شکست اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده افغانستان را رها و پاکستان را تحریم کرد و به بیش از ۴ میلیون مهاجر افغان در پاکستان و جنگ داخلی خونین در افغانستان پشت کرده است.

خان افزود: «طالبان از این خلاء امنیتی بیرون آمدند و بسیاری از آن‌ها در اردوگاه‌های مهاجران افغان در پاکستان متولد شده و تحصیل کرده بودند.»

عمران خان در ادامه به واشنگتن پست گفت: «امروز که افغانستان در یک دوراهی دیگر قرار دارد، باید به آینده نگاه کنیم تا از ادامه درگیری خشونت‌آمیز در آن کشور جلوگیری کنیم.»

از سوی دیگر او گفته است که همکاری با حکومت طالبان برای جامعه بین‌المللی به منظور تامین صلح و ثبات در افغانستان، مناسب است.

عمران خان تصریح کرده است که افغانستان دیگر تهدیدی برای جهان نیست‌؛ جایی که افغان‌ها سرانجام می‌توانند پس از چهار دهه درگیری آرزوی صلح را داشته باشند.


آخرین اخبار جهان و منطقه را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
جدیدترین خبرها  را در کانال تلگرامی الکوثرفارسی بخوانید: (کلیک کنید)
اینستاگرام
instagram.com/alkawthar.tv
از صفحات دین و زندگی و ندای نور الکوثر فارسی دیدن کنید

آموزش سوره های قرآن ویژه کودکان
صفحه ادعیه و زیارات  الکوثر فارسی
 


سه شنبه 6 مهر 1400 - 16:46:41

دسته بندی :