استعفای بیش از ۱۰۰ نفر از رهبران جنبش النهضه تونس

شنبه 3 مهر 1400 - 16:33:27
استعفای بیش از ۱۰۰ نفر از رهبران جنبش النهضه تونس

تهران- الکوثر: یکصد و سیزده نفر از رهبران و اعضای جنبش (حزب) «النهضه» تونس اعم از نمایندگان، اعضای سابق مجلس موسسان، اعضای شوراها و مسئولان منطقه‌ای امروز (شنبه) در بیانیه‌ای از حزب متبوع خود استعفا دادند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، یکصد و سیزده نفر از رهبران و اعضای جنبش النهضه در بیانیه خود دلیل اصلی این استعفای دسته جمعی را اعتراف آنها به شکست در اصلاح حزب از داخل دانسته و اعلام کردند که رهبر فعلی حزب (راشد الغنوشی) مسئول کامل انزوای این جنبش در عرصه ملی است.

در این بیانیه همچنین اعلام شده که رهبری کنونی النهضه تا حد زیادی مسئول وضعیت کلی تونس و تن دادن به کودتا علیه قانون اساسی کشور و نهادهای برخاسته از این قانون است.

در این استعفای دسته جمعی تأکید شده که گزینه‌های سیاسی اشتباه رهبری النهضه تونس به انزوای این حزب و عدم مشارکت فعالانه آن در هر جبهه مشترک برای مقاومت در برابر خطری است که در تصمیمات ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ (تصمیم ریاست جمهوری تونس برای تعدیل قانون اساسی کشور) اتخاذ شده است.

تأکید اخیر "قیس سعید" رئیس جمهور تونس بر تغییر قانون اساسی این کشور در حالی است که برخی از احزاب سیاسی دیگر تونس هم مخالف هرگونه تعدیل قانون اساسی این کشور می باشند که در سال ۲۰۱۴ به تصویب رسید.

پیش از این، پنج حزب «الجمهوری»، «التکتل»، «افاق»، «امل» و «التیار الدیمقراطی» تونس در بیانیه‌ای مشترک رسما مخالفت خود را با درخواست‌ها برای تعلیق و تعدیل قانون اساسی تونس اعلام کردند.

احزاب نامبرده تونس از «قیس سعید» رییس جمهور کشورشان خواستند تا به تعهدات خود در قبال ملت تونس پایبند باشد و به قانون اساسی و سوگندی که قبل از تصدی سمت ریاست جمهوری ادا کرده، متعهد بماند. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید

از صفحه محرم الکوثر فارسی دیدن کنید


شنبه 3 مهر 1400 - 16:33:36