چرا بینی مجسمه‌های فرعونی مصر شکسته است؟

سه شنبه 26 مرداد 1400 - 17:18:38
چرا بینی مجسمه‌های فرعونی مصر شکسته است؟

تهران- الکوثر: یک تیم تحقیقاتی که روی مجسمه های باستانی مصر کار می کند مدعی شد علت آسیب دیدن بینی طیف وسیعی از این مجسمه ها را کشف کرده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، هرکسی وارد موزه‌ای که مجسمه‌های باستان شناسی مصر باستان (فرعون ها) در آن است می‌شود، ممکن است متوجه شده باشد که بینی مجسمه‌ها اغلب شکل غیرطبیعی داشت یا شکسته شده است. با وجود گذشت هزاران سال از آنها، گروهی از مصرشناسان راز و معنای اصلی این آسیب را کشف کردند.

به گفته ادوارد بلایبرگ، متصدی هنر موزه بروکلین، الگوی گسترده‌ای از تخریب عمدی وجود دارد که ریشه در مجموعه ای از دلایل پیچیده و درهم تنیده دارد. تحقیقات در مورد این موضوع به ویژه هنگامی که مجسمه ها و کتیبه های مربوط به قرن بیست و پنجم قبل از میلاد و حتی قرن اول میلادی آسیب دیده بود، گسترش یافت، اگرچه همه همسالان آن‌ها آسیب ندیدند.

بلایبرگ به CNN گفت: "الگوهای آسیب در مجسمه ها نشان می دهد آنها هدفمند هستند." وی افزود: به گفته کارشناسان، آثار مصری دارای کارکردهای سیاسی و مذهبی بودند و این فرهنگ نمادگرایی بود که منجر به تخریب عمدی آن شد، همه چیز از حمله نیروهای خارجی گرفته تا نبرد قدرت بین حاکمان سلسله، باعث آسیب دیدن میراث فرهنگی شد.

تشخیص "الگوها" به متخصصان کمک می کند تا تفاوت بین آسیب تصادفی و خرابکاری را تشخیص دهند، خواه شکستگی بینی روی مجسمه سه بعدی باشد یا نقش برجسته مسطح مخدوش شده. 

مصریان باستان نیروهای مهمی را به مجسمه شخصیت انسانی نسبت می دادند و معتقد بودند که روح شخص متوفی می تواند در مجسمه آن شخص خاص زندگی کند، و بر این اساس هدف از کارزارهای خرابکارانه "برهم زدن قدرت مجسمه" بود و مجسمه ها و کتیبه ها نقطه ملاقات آنها با آنچه ماوراء طبیعی است در نظر گرفته شد. به گفته ادوارد بلایبرگ، برخی از جانشینان فراعنه، می‌توانند به طور عمدی باعث تخریب تصاویر و مجسمه ها در مصر باستان شده باشند.

بلایبرگ توضیح داد، مصریان معتقد بودند قسمت آسیب دیده بدن دیگر قادر به انجام وظایف خود نیست، و روح مجسمه  بدون بینی، بدون تنفس در نظر گرفته می شود و بنابراین خرابکار، آن را به نوعی می کشد و اگر گوش مجسمه ای از خدایان آن‌ها قطع شود، یعنی او نمی‌تواند دعا را بشنود و از بین رفتن هر عضو معنای خاص خود را برای آن‌ها داشته است.

سرپرست موزه گفت: "در دوران فرعون، مجسمه‌ها از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار بودند و معانی خاصی داشتند از همین رو حاکمان با تحریف و تخریب مجسمه ها، به دنبال بازنویسی تاریخ به نفع خود بودند، به همین دلیل مصریان باستان تلاش کردند تا از مجسمه هایشان محافظت کنند و آ‌ن‌ها را در مقبره ها یا معابد قرار دادند. "

متخصص مصرشناسی گفت: اعضای تیم آنها در خلق آثار هنری بی دغدغه و بی قید و شرط نیستند، علاوه بر این، با توجه به هدف دقیق تخریب که اهمیت بالایی دارد، پرسنل آموزش دیده با مهارت برای این کار تعیین شدند.

با گذشت زمان، با تغییر عادات فرهنگی، مصری ها ترس خود از این اشیاء آیینی باستانی را تا حد زیادی کنار گذاشتند و این مجسمه های سنگی مرتباً برای استفاده به عنوان سنگ بنا در پروژه های ساختمانی قطع می شدند. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید

از صفحه محرم الکوثر فارسی دیدن کنید


سه شنبه 26 مرداد 1400 - 17:32:19