سنت های مردم اندونزی در ماه مبارک رمضان

پنج شنبه 26 فروردین 1400 - 12:1:21
سنت های مردم اندونزی در ماه مبارک رمضان

تهران - الکوثر : کشور اندونزی، که بزرگترین جمعیت مسلمانان در جهان را به خود اختصاص داده، ماه رمضان و عید سعید فطر در این کشور از سنت های مختلف و اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، اندونزی دارای فرهنگی قدرتمند است که مسلمانان آن سنت های مخصوص به خودشان را برای گرامیداشت اعیاد و جشن های اسلامی دارند و یکی از بهترین زمان  ها برای بازدید از اندونزی، ماه مبارک رمضان است.
یکی از روش های منحصر به فرد مردم اندونزی  برای شروع کردن ماه بندگی خدا  ترقه بازی و آتش بازی کودکان در خیابان ها است که به یک فرهنگ یا عادت ساده تبدیل شده که معمولا در تعطیلات عید در اندونزی دیده می شود و آنها به این شیوه به استقبال این ماه مبارک می روند.

فرهنگ های منحصر به فرد دیگری نیز در میان مسلمانان مردم اندونزی به چشم می خورند ، برای مثال در بالی و جاوای غربی این کشور، سنت خاص «غذا خوردن در کنار همدیگر و عذرخواهی از اشتباهات گذشته عزیزان» به چشم می خورد. این سنت مشهور را در بسیاری از مناطق اندونزی می توانید پیدا کنید. سنت دیگر دیدار از عزیزان از دست رفته است که به آن زیارت می گویند تا نه تنها این افراد را به خاطر بسپارند بلکه یادآوری از زندگی پس از مرگ باشد.

 یک سنت دیگر که بسیاری از مردم از آن پیروی می کنند «نگابورات» یا «بازارگردی در رمضان» است که در آن مردم قبل از افطار به بازارهای رمضان سرمی زنند و خوراکی های مخصوص این ماه را خریداری می کنند که به ویژه در جاکارتا پایتخت این کشور برپا شده و ردیف غرفه های غذایی با غذاهای سنتی، نوشیدنی های شیرین و بهترین غذاهای مخصوص افطار دیده می شوند.


رستوران ها و قهوه خانه ها تعطیل می شوند

از آنجایی که اکثریت مردم اندونزی روزه می گیرند بیشتر غذاخوری های کوچک، رستوران ها و قهوه خانه  ها نیز دیر باز  شده یا کلا بسته هستند. پنجره ها و درهای آن ها را با پارچه پوشانده اند.

این کار به سبب احترام به روزه داران و خودداری از هوس غذا خوردن و نوشیدن در ماه رمضان انجام  می شود.

با این حال فروشگاه های زنجیره ای بزرگ غذایی به صورت عادی به کار خود ادامه می دهند.

 «تاکجیل» کیک شیرینی مخصوص ایام رمضان است که در خیابان ها در موقع افطار به صورت رایگان به چشم می خورد و مسلمانان در سرتاسر شهرهای این کشور نوشیدنی ها  و شیرینی های مختلف را به صورت نذری پخش میکنند.

 در ایام رمضان جمعیت زیادی در مساجد مشهور اندونزی به ویژه مسجد استقلال در جاکارتا حضور دارند و افطارهای رایگان در این مساجد به روزه داران داده می شود. برخی افراد محلی نیز برای نماز تراویح و اعتکاف در مسجد بمانند.

 عید فطر در اندونزی

عید فطر در اندونزی با نام «لباران» شناخته می شود و یک روز بسیار باشکوه و  زیبا است .
این عید در کشور اندونزی 3 روز است و مردم این کشور این روز به جشن و سرور  و مهمانی از اقوام خود سپری می کنند.


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


پنج شنبه 26 فروردین 1400 - 12:1:11