طرقبه مشهد کجاست؟

جمعه 12 دی 1399 - 11:59:54
طرقبه مشهد کجاست؟

تهران- الکوثر: طرقبه مشهد یکی از شهر های شهرستان طرقبه شاندیز می باشد که در شهر مقدس مشهد در استان خراسان رضوی، واقع شده و همچنین در دامنه كوه های بینالود قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، طرقبه مشهد، یکی از جاذبه های بسیار زیبا شهر مقدس مشهد محسوب می شود. طرقبه مشهد از جمله آبادی‌ های بزرگ طوس باستان به حساب می آمد. شهر طرقبه قدمتی طولانی دارد و در گذشته (قرون اسلامی) این شهر به عنوان یکی از مناطق دشت طوس به نام ترغبذ شناخته می ‌شد و به آن دلیل که این شهر بر سر راه کوهستانی و مال رو مشهد به نیشابور قرار داشت، در طول قرون اسلامی به صورت گذرگاه و تفرج‌ گاه نیز به شمار می‌ رفت. در گذشته طرقبه مشهد یکی از روستا های کوچک و خوش آب و هوای طوس بوده، که به عنوان ییلاق در نیمه اول سال مورد استفاده قرار می گرفته است. اما امروزه و پس از گذر زمان، طرقبه مشهد به شهر کوچکی تبدیل شده که دارای امکانات تفریحی و گردشگری بسیاری بوده و توانسته توجه مسافران و زائران تور مشهد را به خود جلب نماید.

معرفی طرقبه مشهد

طرقبه مشهد دارای وسعت حدود هزار و ششصد کیلومتر مربعی بوده و مابین رشته کوه های بینالود و تخت رستم قرار گرفته و این شهر در فاصله شانزده کیلومتری از مشهد و در قسمت انتهایی غربی بلوار وکیل آباد واقع شده است. طرقبه در لغت به معنای آبادی بزرگ می باشد، این نام گذاری به دلیل باغ های بزرگ میوه ای است که در این منطقه وجود دارد، اگر به این شهر بروید متوجه این موضوع می شود زیرا به هر گوشه ای که نگاه می کنید باغ های میوه انبوهی به چشم می خورد. در سال 1395 شمسی طبق آمار سر شماری این منطقه، حدود 21 هزار نفر جمعیت داشته و حدود 7 هزار خانوار را در خود جای داده بود. این باغ ها مملو از درختان میوه گوناگونی می باشند اما معروف ترین محصولی که در طرقبه برداشت می شود گردو است. علاوه بر باغ های بزرگ و سر سبز طرقبه مشهد، چشمه های آب شیرین بسیاری در هر گوشه کنار از دل طبیعت بیرون آمده است. همچنین علاوه بر تمامی این ها رودخانه ای زیبا و چشم نواز از کنار طرقبه مشهد می گذرد. شغل اکثر بومیان این منطقه کشاورزی بوده و علاوه بر آن پرورش گل و گیاه نیز از مشاغل فعال طرقبه مشهد نیز محسوب می شود. 

روستاهای طرقبه مشهد

از روستا های مهم اطراف طرقبه می توان به حصار گلستان، طرقدر، عنبران، کنگ، نغندر و جاغرق و همچنین طرق، زشک، ابرده و سد چالیدره اشاره کرد. از مناطق بکر و زیبای طرقبه رودخانه بار (رودخانه حصار) می باشد و چون امکان رفتن با وسیله نقلیه نیست هنوز دست نخورده باقی مانده است. که هم اکنون نیز به دلیل آب و هوای مطبوع و امکانات و خدمات شهری از قبیل پارک عمومی زیبا و رودخانه کنار آن، درمانگاه و مسجد و رستوران ‌های متعدد در محیط طبیعی و فروشگاه‌ های بزرگ صنایع دستی (بازار بین‌المللی بعثت) برای خرید سوغات‌ هایی نظیر فرش، سبدهای حصیری و تابلوهای حکاکی شده و هتل طرقبه از جمله جاذبه های دیدنی مشهد به شمار می‌رود، طرقبه مشهد به خاطر این امکانات و زیبایی چشم نوازی که داراست، هر ساله میزبان گردشگرانی است که با تور مشهد به این شهر زیبا سفر می کنند. 

آب و هوای طرقبه مشهد

طرقبه مشهد دارای آب و هوای سرد و خشکی است که باعث می شود زمستان های سردی را در این شهر شاهد باشیم، اما در فصل بهار و تابستان هوا معتدل می شود. به گونه ای که می توان گفت همیشه ما بین 5 تا 10 درجه سانتی گراد از شهر مشهد خنک تر بوده و به دلیل مکان قرارگیری آن و ارتفاع بیشتری که نسبت به مشهد دارد، دارای بارندگی های بیشتری می باشد. به همین موضوع باعث می شود که گردشگران و ساکنین مشهد در این فصل به سمت طرقبه آمده و از آب و هوای معتدل و خنک آن در طبیعتی بکر و رویا گونه کمال لذت را ببرند. طرقبه مشهد به دلیل معماری بومی و زیبای خود به یکی از شهر های استثنایی خراسان رضوی تبدیل شده است. از جاذبه های طبیعی که بگذریم نوبت به جاذبه های تفریحی این شهر زیبا می رسد. طرقبه مشهد دارای تفریحات بسیاری می باشد که دارای تنوع بسیار هستند و از جمله آن ها می توان به دهکده آبی، پیست اسکی و اتومبیل رانی، مجتمع سوارکاری، مجتمع ورزشی، باغ وحش و مجتمع های تجاری بزرگ و بین المللی اشاره کرد.

غذاهای طرقبه مشهد

اما از تمام این ها که بگذریم نمی توان غذا های لذیذ طرقبه مشهد را فراموش کرد. غذا هایی نظیر کباب شیشلیک، دیزی، شله، فسنجان، اشکنه یا همان کله جوش و انواع قرمه ها که هر کدام به نوبه خود در هیچ جای دیگری نظیر ندارند. شاید جالب باشد که بدانید دیزی غذای محلی این شهر می باشد، اما شیشلیک پر طرفدار ترین غذای طرقبه مشهد به حساب می آید، به طوری که بسیاری از گردشگرانی که با تور مشهد به این منطقه سفر می کنند زمانی را برای رفتن به شاندیز طرقبه و خوردن شیشلیک در برنامه های خود قرار می دهند. نکته قابل بیان دیگر آن است که شیشلیک های این منطقه اساساً بره بریانی و گوشت و استخوان گاو است که به شکل حرف T همراه با برنج سرو می شود. از غذا های معروف و پر طرفدار خود بومیان آن منطقه فسنجان می باشد، زیرا همانطور که قبل تر بیان کردیم، مردم طرقبه باغ‌ های گردو فراوانی دارند.

امکانات طرقبه مشهد

طرقبه مشهد علاوه بر تمامی جاذبه هایی که بیان شد دارای مراکز متعدد توریستی و گردشگری فراوانی می باشد و این شهر با تمامی جاذبه های زیبایی که داراست از مراکز مهم توریستی استان خراسان به شمار می‌رود. این منطقه کوهستانی زیبا دارای باغ ‌ها و پارک ‌های زیادی است و به داشتن تپه‌ های زیبا و شب‌ های خنک در تابستان مشهور می‌ باشد و نیز محصولات باغی فراوان از جمله سیب و گیلاس مرغوب دارد. طرقبه مشهد به آن دلیل که هر ساله میزبان گردشگران است که از سر تا سر ایران به این شهر سفر می کنند دارای هتل بسیار بزرگی است که اقامتگاه بسیار مناسبی برای گردشگران تور مشهد می باشد. 

طرقبه مشهد در فاصله 16 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است، گردشگرانی که با تور مشهد به این شهر مقدس سفر می کنند، می توانند به راحتی به این شهر زیبا بروند و از منظره طرقبه مشهد لذت کافی را ببرند. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


جمعه 12 دی 1399 - 11:22:9