مسجدی که نامش مکه است!

دو شنبه 19 آبان 1399 - 10:47:0
مسجدی که نامش مکه است!

شاید برای مخاطبان چنین تصور شود مسجد مکه در مکه واقع شده اما مسجد مکه بزرگترین و دیدنی ترین مسجد شهر و کشور دیگری است

تهران- الکوثر، مسجد مکه بزرگترین و دیدنی ترین مسجد شهر حیدر آباد هند است و یکی از بزرگترین مساجد سراسر این کشور هم محسوب می شود و به عنوان میراث فرهنگی جهان ثبت شده است.
این باور وجود دارد که موی حضرت محمد (ص) در این مسجد نگهداری می شود و احتمالا مهمترین دلیل تقدس  و پراهمیت بودن این مسجد هم همین است.

در باره مسجد مکه Mecca Masjid

تمام آجرهایی که در ساخت این مسجد به کار رفته است، از شهر مقدس مکه در عربستان سعودی آورده شده اند و دلیل نامگذاری این مسجد به مسجد مکه همین است. این مسجد باستانی که در شهر حیدرآباد هند قرار گفته است، می تواند حدود ۱۰۰۰۰ نمازگزار را در خود جای دهد. دیوارهای آن همه از جنس گرانیت هستند، علاوه بر ایت آیه های قرآن به زیبایی روی ستون ها  طاق های مسجد مکه نوشته شده اند و همین موضوع باعث تمایز بیش از اندازه ی آن با مساجد دیگر شده است.

تاریخچه

طبق متون تاریخی، سلطان محمد قطاب شاه ساخت این مسجد را شروع کرد و توانست آن را بعد از ۷۷ سال در سال ۱۶۹۴، به پایان برساند.

معماری مسجد مکه

این مسجد تماما از گرانیت است و آجرهای آن از مکه آورده شده اند و در آن دوران از ۸۰۰۰ کارگر برای ساخت آن کمک گرفته شده بوده است. در ورودی این مسجد با یک حوض بزرگ آب و ۲ صندلی ینگی مواجه می شوید و یک افسانه جالب درباره ی این صندلی ها وجود دارد که اگر شخصی روی آنها یکبار بنشیند، مطمئنا دوباره روی آن خواهد نشست. این مسجد دارای یک هال بزرگ به ارتفاع ۷۵ فیت و ۱۸۰ فیت طول و ۲۲۰ فیت عرض است.

در این مسجد چه کنیم؟

مسجد مکه در حیدرآباد، اتمسفر خیلی آرامش بخشی دارد و برای تمدد اعصاب یک محیط عالی است. به این مکان مقدس بروید و در سکوت تنهایی کمی از محیط آنجا آرامش بگیرید. علاوه بر این می توانید معماری این مسجد را از نزیک ببنید و با سبک معماری تاریخی آن آشنا شوید.


از صفحه آشپزی غذاهای عربی الکوثر فارسی دیدن کنید

از صفحه گردشگری الکوثر فارسی دیدن کنید


دو شنبه 19 آبان 1399 - 10:45:19