درهای روضه شریف مسجدالنبی به روی نمازگزاران باز شد

یک شنبه 27 مهر 1399 - 9:45:48
درهای روضه شریف مسجدالنبی به روی نمازگزاران باز شد

تهران- الکوثر: ریاست عمومی امور مسجد النبی در مدینه منوره شنبه شب در اطلاعیه‌ای از بازگشایی درهای روضه شریف مسجد النبی موسوم به " قطعه ای از بهشت " به روی نمازگزاران خبر داد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثربه نقل از رسانه‌های عربستانی، "عبدالرحمن السدیس"  افزود: به عموم مسلمانان به خاطر بازگشایی روضه شریف و این که نمازگزاران برای ادای نماز در آن و زیارت قبر رسول اکرم (ص) اجازه خواهند یافت، تبریک می‌گویم، محلی که [از مارس گذشته] به خاطر شیوع ویروس کرونا بسته بوده است.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) نیز در این باره گزارش داد که سازمان هلال احمر این کشور امروز یکشنبه طرح ورود زائران و نمازگزاران به روضه شریف که با ۲۰۰ داوطلب انجام خواهد شد، اجرا می‌کند.
منابع عربستانی همچنین گزارش دادند که این کشور برای نخستین بار از زمان شیوع ویروس کرونا در ماه مارس که بیش از هفت ماه از آن می‌گذرد، به اتباع و خارجی‌های ساکن کشورش اجازه داد در مسجدالحرام نماز اقامه کنند.

روضه شریف بخشی از مسجد النبی است که اسم آن را از فرموده پیامبر اکرم گرفته است که فرموده‌اند: میان منزل و منبر من، باغی از باغ‌های بهشت قرار دارد.

مساحت روضه شریف ۳۳۰ متر مربع است که ۲۲ متر طول و ۱۵ متر عرض دارد و از جایگاه والایی نزد مسلمانان برخوردار است.

مقام‌های مسجد النبی و روضه شریف در مارس (اسفند/ فروردین) برای کنترل شیوع ویروس کرونا، این مکان را بستند.

با وجود آن که درهای مسجد النبی که با وجود ۲ ماه به روی نمازگران بسته بود، توسط مقام‌های این مکان مقدس ماه می (اردیبهشت/ خردادماه ۹۹) بازگشایی شد، اما همچنان نمازگزاران تا امروز اجازه ورود و زیارت قبر رسول اکرم (ص)  به روضه شریف را نداشته و این مکان بسته بوده است.

عربستان همچنین چهارم اکتبر سال جاری (۱۳ مهرماه) و پس از آن که از ماه مارس مراسم عمره را تعطیل کرده بود، به صورت تدریجی بار دیگر این مراسم را از سر گرفت.

آژانس اطلاع‌رسانی ریاست مسجد النبی ۱۲ مهرماه اعلام کرده بود که ورود نمازگزاران از طریق برنامه "اعتمرنا" تسهیل خواهد شد.

براساس گزارش آژانس اطلاع‌رسانی ریاست عمومی مسجد النبی، با توجه به اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با کرونا، در مرحله نخست که امروز یکشنبه انجام می‌شود، ۷۵‌درصد از ظرفیت این بخش از مسجد النبی به روی نمازگزاران باز خواهد شد.

وزارت کشور عربستان نیز ۲۳ سپتامبر (۲ مهرماه) گذشته اعلام کرد که ابتدا چهارم اکتبر (یکشنبه ۱۳ مهرماه) به عمره گزاران عربستانی و خارجی‌های مقیم این کشور اجازه عمره داده خواهد شد و یکماه پس از آن نیز زائران خارجی اجازه انجام عمره در عربستان را خواهند داشت.

براساس تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت عربستان که شنبه شب منتشر شد، در ۲۴ ساعت گذشته ۵۰۱ تن دیگر به شمار مبتلایان به کرونا اضافه شدند تا مجموع مبتلایان به این ویروس به ۳۴۰ هزار و ۵۹۰ نفر برسد.

براساس این گزارش در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱ تن دیگر نیز در نتیجه ویروس کووید-۱۹ در عربستان جان خود را از دست دادند تا شمار جان باختگان به پنج هزار و ۱۰۸ تن برسد.


یک شنبه 27 مهر 1399 - 9:55:10