ورود صدها نیروی آمریکایی به جنوب یمن

چهار شنبه 21 اسفند 1398 - 12:9:35
ورود صدها نیروی آمریکایی به جنوب یمن

تهران- الکوثر: وبگاه یمنی از ورود 450 نیروی آمریکایی به عدن در جنوب یمن خبر داد و اعلام کرد این اقدام با هماهنگی امارات عربی متحده انجام شده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  منابع آگاه اعلام کردند که ۴۵۰ سرباز آمریکایی با هماهنگی امارات وارد عدن در جنوب یمن شده‌اند؛ موضوعی که سر و صدای زیادی در محافل سیاسی و مردمی یمن به راه انداخته است.

بر اساس گزارش «المشهد الیمنی»، این ۴۵۰ نظامی آمریکایی در ارتباط با تلاش‌‌های واشنگتن برای استقرار سه هزار نیرو در جنوب یمن به بهانه «مبارزه با تروریسم» وارد عدن شده‌اند.

در ادامه این گزارش به نقل از فردی وابسته به «شورای انتقالی جنوب» (نیروهای وابسته به امارات) آمده است: نیروهای آمریکایی و بریتانیایی که به شهر عدن رسیده‌اند دسته اول بزرگ‌ترین نیرویی است که واشنگتن قصد دارد آنها را در مناطق راهبردی استان‌های جنوبی مستقر کند.

این منبع آگاه اعلام کرد: واشنگتن و لندن قصد استقرار سه هزار نیرو در عدن، پایگاه «العند» در استان «لحج» (جنوب یمن)، «سقطری» (جنوب یمن)، «شبوه» (جنوب یمن) و «المهره» (شرق یمن) را دارد.

کارشناسان نظامی هشدار داده‌اند، هدف تحرکات زیاد آمریکایی در استان‌های جنوبی یمن آماده‌سازی برای ساخت پایگاه‌های نظامی در خاک یمن است.

در ادامه این گزارش آمده، امارات از روز اول به ساخت زیرساخت‌های مناسب برای پایگاه‌هایی جهت میزبانی از نیروهای آمریکایی و انگلیسی در جنوب یمن روی آورد. این زیرساخت‌ ها در امتداد ساحل جنوبی یمن بویژه «بلحاف» در استان شبوه، الضبه در حضرموت، تعدادی از جزایر یمن از جمله مجمع‌الجزایر سقطری، جزیره «میون» و غیره فراهم شده است.

المشهد الیمنی در پایان اعلام کرد، تلاش دولت آمریکا برای ایجاد پایگاه در یمن در راستای نزاع با چین و قطع مسیر با این کشور با احداث جاده ابریشم و تسلط  بر مهم‌ترین تنگه های جهان یعنی «هرمز، باب المندب و کانال سوئز» و طبیعتا مهم‌ترین خطوط دریانوردی تجاری و نظامی صورت می‌گیرد.


چهار شنبه 21 اسفند 1398 - 11:46:37