یمن کارگروه «آشتی ملی فراگیر» تشکیل داد

پنج شنبه 7 شهریور 1398 - 8:42:38
یمن کارگروه «آشتی ملی فراگیر» تشکیل داد

تهران- الکوثر: رئیس شورای عالی سیاسی یمن از تشکیل کارگروه 20 نفره برای «آشتی ملی فراگیر و حل سیاسی بحران یمن» خبر داد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز چهارشنبه در نشست شورا اعلام کرد که کارگروهی شامل 20 شخصیت یمنی به منظور «آشتی ملی فراگیر و حل سیاسی بحران یمن» تشکیل شده است.

المشاط در بخش درگیری از اظهاراتش در دیدار با اعضای شورای عالی سیاسی یمن به تحولات مربوط به جنوب یمن اشاره کرد و گفت که ائتلاف متجاوز «سناریوهای خونین در مناطق جنوبی را در چارچوب طرح تثبیت اشغالگری و تجزیه یمن اجرا می‌کند».

وی تاکید کرد که کشورهای متجاوز از تجهیزات و مزدوران خود هر زمانی که بخواهند برای ریختن خون مردم یمن استفاده و فضا را برای اجرای طرح‌های آمریکا و انگلیس آماده می‌کنند.

مهدی المشاط اعلام کرد که جنگ و درگیری ائتلاف سعودی-اماراتی در جنوب یمن بزرگترین سناریوی متجاوزان علیه این کشور عربی است که با هدف غارت ثروت‌های آن و در راستای اجرای طرح‌های مستکبران جهان و توسعه هیمنه اسرائیل در منطقه انجام می‌شود.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن خاطر نشان کرد که رویدادهای جنوب یمن نشان می‌دهد که ائتلاف متجاوز و مزدوران آن، خطر و تهدید واقعی علیه ملت یمن هستند و حوادث اخیر مربوط به مناطق جنوبی و شرقی یمن، بهترین دلیل برای صدق این ادعاست.

«طارق مصطفی سلام» استاندار عدن و عضو ارتش جنبش اعتراضی جنوب یمن گفت که «آنچه اکنون در جنوب یمن رخ می‌دهد، در راستای تجزیه یمن و ایجاد درگیری‌ و ناامنی‌های بیشتر است».

وی در گفت‌‌وگوی تلفنی با شبکه العالم تاکید کرد که «تحولات جنوب یمن در چارچوب سناریوی اشغالگری و ناامنی و جنگ و خون‌ریزی است».

استاندار عدن تاکید کرد که «این درگیری‌ها باعث تضعیف حاکمیت جنوب یمن و در نتیجه تسهیل غارت سرمایه‌های کشور می‌شود» .‌

عناصر دولت مستعفی یمن امروز (چهارشنبه) کنترل فرودگاه عدن را از شبه‌نظامیان وابسته به امارات پس گرفته‌ و با پیشروی در استان «أبین» واقع در جنوب یمن، شهر «زنجبار» (مرکز استان ابین) را که در ۶۰ کیلومتری شمال «عدن» قرار دارد، تحت کنترل خود درآورند.

دولت مستعفی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی» گفت که کاخ «معاشیق» و کل استان عدن را از شبه‌نظامیان وابسته به امارات بازپس گرفته است.

این در حالی است که عناصر «الحزام الامنی» وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن تحت حمایت امارات، نوزدهم مرداد ماه گذشته شهر عدن و کاخ معاشیق را پس از چهار روز درگیری با نیروهای دولت منصور هادی، تحت اشغال خود درآورده بودند؛ به طوری که طرفداران منصور هادی مجبور به فرار از عدن شدند.

حالا نیروهای طرفدار دولت مستعفی یمن مستقر در ریاض، کاخ مذکور و کل استان عدن را از عناصر تحت حمایت امارات پس گرفته‌ و تحت اشغال خود درآورده‌اند./فارس


پنج شنبه 7 شهریور 1398 - 8:19:54