پیشروی نیروهای انصارالله در جنوب یمن

شنبه 21 اردیبهشت 1398 - 12:57:12
پیشروی نیروهای انصارالله در جنوب یمن

تهران- الکوثر: نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وارد محله‌های شرقی و غربی شهر "قعطبه" مرکز بزرگترین شهرستان استان ضالع در جنوب شدند در حالی که مزدوران نیروهای ائتلاف سعودی به جنوب عقب‌نشینی کردند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، این پیشروی جدید نیروهای مشترک زمینه را برای چشمگیرترین رویدادها در روزهای آینده فراهم می‌کند، در حالی اختلافات در داخل جبهه سعودی - اماراتی تضعیف نیروهای نظامی تحت امر ائتلاف سعودی را منعکس می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام یمنی که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کرد، نیروهای انصارالله با استفاده از درگیری و اختلاف به وجود آمده میان نیروهای عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن و نیروهای تحت حمایت امارات در مناطق مختلف استان ضالع واقع در جنوب یمن پیشروی کرده‌اند.

این منابع اعلام کردند که در نتیجه درگیری میان نیروهای انصارالله و دولت مستعفی یمن تحت حمایت ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان چند نیرو از هر دو طرف کشته شده‌اند.

استان ضالع در هفته‌های اخیر شاهد عملیات‌های گسترده انصارالله در جبهه‌های مختلف علیه نیروهای متجاوز بوده است. هفته اخیر مساحت وسیعی از منطقه العود توسط انصارلله و کمیته‌های مردمی آزاد شد. همچنین سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از آزادسازی کامل بخش الحشا در جنوب غرب استان ضالع خبر داد.

همچنین نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن منتظر دستور و اشاره صنعا برای تسلط یافتن بر شهر قعطبه بزرگترین شهر استان ضالع هستند. آنها طی هفته‌های گذشته توانستند مناطق اطراف شهر را پاکسازی کنند و از سه محور به مرزهای آن پیشروی داشته باشند. این مساله موجب دستپاچگی در میان صفوف ائتلاف سعودی شامل نیروهای تحت امر امارات و نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی شده است، این نیروها با از دست دادن مواضع نظامی استراتژیک نظیر نقیل الشیم، منطقه حمر و قردح و افتادن این مناطقه به دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اختلافات‌شان بالا گرفت.

این پیشروی در مناطق کوهستانی پیچیده "شورای انتقالی جنوب" وابسته به ابوظبی را به اعلام حالت آماده‌باش واداشت. نیروهای انصارالله در صدد دور نگه داشتن شهر قعطبه از هرگونه ویرانی هستند و اکنون عملیاتی در مناطق تحت سیطره شبه نظامیان "کمربند امنیتی" وابسته به ابوظبی صورت داده‌اند.

منابع محلی به روزنامه الاخبار لبنان گفتند، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی روزهای گذشته دستاوردهایی در میدان داشتند و توانستند حلقه محاصره دشمنان خود را در سناح و مریس تنگ‌تر کنند. آنها بر کل مواضع نظامی نزدیک به ساختمان زندان مرکزی استان مسلط شدند. آنها همچنین مجتمع دولتی در استان ضالع را تحت تسلط خود درآورده‌ و موفق شدند به سمت گذرگاه سناح حلقه وصل دو استان اب و ضالع پیشروی کنند در حالیکه ۱۲ مقر را بعد از تسلط بر پادگان الجمیمه و منطقه ریشان مشرف به پادگان صدرین را در چارچوب تاکتیک محاصره کامل شهر قعطبه به تصرف خود درآوردند. 

این درحالی است که طبق گفته منابع مطلع، خطوط دفاعی نیروهای وابسته به ائتلاف متجاوز عربی موفق به سوق دادن نیروهای "گارد حفاضت ریاست جمهوری" وابسته به منصور هادی برای مداخله و تقویت جبه‌های مختلف این نیروها در قعطبه نشدند. این شکست پس از مطرح شدن اتهامات متبادل در جبهه عربستان ـ امارات مبنی بر تحویل برخی از مواضع نظامی به ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در قعطبه و مریس حاصل شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ابو مالک، افسر اماراتی و فرمانده عملیات شبهه ‌نظامیان "کمربند ایمنی" مداخله نیروهای گارد حفاظت جمهوری را نپذیرفته و تلاش کرده تا مانع از ورود این نیروها به قعطبه شود. بدین ترتیب درگیری میان نیروهای وابسته به منصور هادی و امارات شدت گرفت و چهارشنبه گذشته شبهه نظامیان موسوم به کمربند ایمنی نیروهای منصور هادی را در داخل ساختمان اداره امنیتی قعطبه هدف قرار دادند که همین مسأله باعث شد تا نیروهای دولت مستعفی یمن از قعطبه خارج شده و به عدن بازگردند.

این اختلافات علنی منجر به فروپاشی روحیه نیروهای وابسته به ائتلاف عربی شد تا جایی که علی مقبل صالح، استاندار تعیین شده توسط منصور هادی برای ضالع را بر آن داشت تا با اعلام یک "فرماندهی مشترک" برای تمامی نیروهای موجود در این استان، به نیروها روحیه ببخشد. در مقابل شبه نظامیان کمربند ایمنی نیز در مناطق قعطبه، سناح و شخب حالت فوق‌العاده و هشدار عمومی و منع آمد و شد از 9 شب تا هشت صبح اعلام کردند.

صبح روز گذشته ستاد مشترک دولت مستعفی یمن نیز آغاز یک عملیات نظامی برای "پاکسازی ضالع، مریس و سناح" را اعلام کرد، اما این عملیات با ضد حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همراه شد، طوری که نیروهای ائتلاف در ساعات اولیه این عملیات تعادل خود را از دست داده و از حالت هجومی به حالت تدافعی تغییر رویه دادند.

همچنین طبق گفته یک منبع نظامی در صنعا، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق به مقابله با حملات نیروهای ائتلاف به مواضع مختلف در اطراف شهر ضالع شدند و با حملات شدید خود با انواع سلاح متجاوزان را در قعطبه و نزدیکی سناح غافلگیر کردند و در نهایت این نیروها پس از خسارت‌های نظامی بزرگ ناگزیر به عقب نشینی شدند.منبع ایسنا


شنبه 21 اردیبهشت 1398 - 12:40:3