«نیویورک تایمز» کشتار شیعیان نیجریه‌ای را تایید کرد

سه شنبه 27 آذر 1397 - 23:43:38
«نیویورک تایمز» کشتار شیعیان نیجریه‌ای را تایید کرد

روزنامه آمریکایی با استناد به تصاویر و فیلم‌های دریافتی، حمله وحشیانه نظامیان نیجریه‌ای در 6 هفته قبل به اعضای جنبش مقاومت اسلامی این کشور و شهادت دست‌کم 26 نفر از آن‌ها را تایید کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی جدیدترین جنایت ارتش نیجریه علیه مسلمانان این کشور (در ایام محرم) را تائید کرد.

این روزنامه نوشته است که به تازگی به فیلمی دست یافته که در آن نظامیان نیجریه به شیعیان غیرمسلح معترض به حبس طولانی مدت «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش مقاومت نیجریه حمله کرده و جمعی از آن‌ها را به شهادت می‌رسانند.

بر اساس این گزارش، ارتش نیجریه تنها پذیرفته که 6 نفر از اعضای جنبش مقاومت اسلامی این کشور را مورخ 27 تا 29 اکتبر سال جاری (5 تا 7 آبان) در بزرگراهی واقع در «آبوجا-زوبا» کشته است.

 ارتش نیجریه مدعی شده که این افراد مجهز به سنگ و بمب‌های آتشزا بوده و قصد حمله به مقر فرماندهی نظامیان را داشتند.

اما روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرد که براساس فیلم دریافتی از این ماجرا، نظامیان نیجریه به سوی معترضانی که در حال فرار بودند، شلیک کرده است.

در بازبینی این فیلم مشخص می‌گردد که معترضان بسیاری در این ماجرا کشته شده و نیروهای نظامی به معترضان بی‌سلاح حین فرار از صحنه شلیک کردند.

 در حالی که گروه جنبش مقاومت نیجریه نیز اعلام کرده که 49 جسد از اعضای خود را در جریان اعتراض‌های چهار روزه  یافته، تصاویر و فیلم‌های ضبط شده نیز دستکم 26 جسد را نشان می‌دهد.

به نوشته نیویورک تایمز، تصاویر دریافتی از این ماجرا نشان می‌دهد که گلوله‌ها به پشت اعضای جنبش مقاومت اسلامی نیجریه برخورد کرده و آن‌ها حین فرار مجروح یا کشته شده‌اند.

این روزنامه اشاره کرد که هیچ محکومیتی در زمینه این کشت و کشتار 6 هفته قبل از سوی دولت این کشور صورت نگرفته است.

 یک مقام سابق نیجریه نیز در این زمینه گفت: «رویکرد چشم پوشی کردن رئیس جمهور نسبت به مجازات نظامیان در این کشور افزایش یافته است.»

 نیویورک تایمز سپس به نقل سخنان یکی از شاهدان این ماجرا پرداخت. «محمد سانی»  از حاضران در این حادثه گفت که سربازان یکی از برادرانش که در جریان اعتراض‌های 29 اکتبر در کنار او حضور داشت را به قتل رساندند. وی افزود که بعدا متوجه شده که برادر دیگرش نیز در این حادثه کشته شده است.

محمد سانی گفت که برخی دوستان خود را نیز در این ماجرا از دست داده است. وی گفت: «تظاهرات ما صلح آمیز هستند، اما  آن‌ها در هر حال ما را می‌کشند.»


سه شنبه 27 آذر 1397 - 23:32:25