واکنش الفتح به دستور العبادی در برکناری رییس الحشد الشعبی

جمعه 9 شهریور 1397 - 12:35:29
واکنش الفتح به دستور العبادی در برکناری رییس الحشد الشعبی

تهران – الکوثر: در پی برکناری 'فالح فیاض' مشاور امنیتی ملی و رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق از سوی 'حیدرالعبادی' نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح، ائتلاف انتخاباتی الفتح به رهبری 'هادی العامری' واکنش شدید نشان داد.

 

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، العبادی در واپسین ساعات پنجشنبه شب حکمی صادر کرد که بر اساس آن، فیاض بدلیل ورود به فعالیت های سیاسی که با بی طرفی پست های امنیتی و اطلاعاتی سازگاری ندارد، از کلیه مقام های دولتی خود برکنار می شود.

ساعاتی بعد جنبش الفتح در بیانیه ای این تصمیم را سبب لطمه به اوضاع امنیتی و به خطر انداختن ثبات کشور دانست و مدعی شد این اقدام بدلیل نپذیرفتن دوره دوم نخست وزیری برای العبادی از سوی فیاض صورت گرفته است.

العبادی رهبر ائتلاف انتخابانی النصر و فیاض یکی از رهبران برجسته این فهرست انتخاباتی است که پیش تر برخی اعضای آن العبادی را بعنوان نامزد مجدد نخست وزیری معرفی کرده بودند.

بیانیه ائتلاف الفتح آورده است: برکناری فیاض از ریاست دستگاه امنیت کشور، سازمان الحشد الشعبی و مشاوری امنیت ملی، یک اقدام خطرناک است که الحشد الشعبی و دستگاه امنیتی را وارد درگیری های سیاسی و تسویه حساب های شخصی می کند.

ائتلاف الفتح تاکید کرده است: رئیس ائتلاف النصر که دوره نخست وزیری اش رو به پایان است، صرفا به این دلیل تصمیم به برکناری یک مسوول امنیتی بلندپایه که اداره مهمترین دستگاه های امنیتی را بر عهده دارد، گرفته است که وی دوره دوم نخست وزیری را برای العبادی به مصحلت نمی داند.

الفتح همین امر را نشانه جدیدی بر این دانسته است که العبادی به جایی رسیده است که با دستگاه های امنیتی و حاکمیتی بر اساس منافع شخصی خود تعامل می کند.

بیانیه ائتلاف انتخاباتی الفتح حاکی است: العبادی پذیرش دوره دوم نخست وزیری خود را بعنوان شرطی برای باقیماندن مسوولان در پست های خود قرار داده است و به همین دلیل چنین تصمیماتی مغایر با قانون اساسی است.

در بیانیه این الفتح آمده است: این گونه اقدامات، تصمیماتی شخصی است که به اوضاع امنیتی لطمه وارد می کند و ثبات کشور را به خطر می اندازند و بخاطر اصرار بر باقیماندن در قدرت، جبهه (اختلاف) داخلی به نفع تروریسم خواهد گشود.

از سوی دیگر خبرگزاری الغد پرس به نقل یک منبع مطلع، علت برکناری فیاض این را رد کردن پیشنهاد آمریکا به وی مبنی بر حمایت واشنگتن از نخست وزیری اش به شرط پیوستن او (و عده ای دیگری از نمایندگان پیروز در ذیل لیست النصر) به ائتلاف های انتخاباتی حکمت (عمار حکیم) و سائرون (مقتدا صدر) دانسته است.

درحال حاضر ائتلاف های پیروز انتخاباتی در دو محور الفتح و دولت قانون (نوری المالکی) از یک سو و سائرون و حکمت از سوی دیگر در حال تلاش و رقابت برای تشکیل فراکسیون بزرگ در پارلمان جدید هستند که اختیار قانونی تشکیل دولت جدید را خواهد داشت.

با وجود تلاش های فراوان این دو محور هیچکدام تاکنون موفق به جذب حمایت نصف بعلاوه یک نمایندگان پارلمان (از مجموع 328 کرسی) نشده اند تا تشکیل فراکسیون بزرگ را اعلام کنند.

این منبع افزود: برکناری فیاض از سوی العبادی، پس از ملاقات برت مک گورک نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا با وی در ساعت 19 پنجشنبه شب و رد کردن پیشنهاد آمریکا صورت گرفت.

ناظران مسائل عراق این تحولات را در شرایطی که عمر دولت کنونی رو به پایان است و رهبران و احزاب سیاسی سرگرم رایزنی های فشرده جهت تشکیل فراکسیون (ائتلاف) بزرگ پارلمانی هستند که اختیار تشکیل دولت جدید را خواهد داشت، حساس و تعیین کننده ارزیابی می کنند.


اخبار عراق را اینجا پیگیری کنید

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

برای عضویت در کانال سروش الکوثرفارسی کلیک کنید

 

 


جمعه 9 شهریور 1397 - 12:4:28

نظرات

* باقیمانده : (1000) حرف

نظرات کاربران

جهت مشاهده نظرات کلیک نمایید