واشنگتن پست فاش کرد:

امارات در پشت پرده ترور امامان مساجد عدن است

چهار شنبه 7 شهریور 1397 - 17:32:2
امارات در پشت پرده ترور امامان مساجد عدن است

تهران- الکوثر: یک روزنامه آمریکایی از دست داشتن امارات و شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور در ترور چهره‌های مذهبی و امامان جماعت مساجد عدن پرده برداشت.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه واشنگتن پست آمریکا نوشت، امارات و شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور در عملیات‌ ترور چهره‌های مذهبی و امامان جماعت مساجد عدن به ویژه آنهایی که ندای وحدت یمن را سر می‌دهند و مخالف فراخوان‌های تحت حمایت ابوظبی برای جدایی میان گروه‌های یمنی هستند، دست دارند.

واشنگتن پست در ادامه نوشت، همچنان عملیات‌ ترورها معماست، با وجود برخی گمانه‌زنی‌هایی که وجود دارد اما هیچ گروهی هنوز مسئولیت این ترورها را بر عهده نگرفته و تا این لحظه هنوز هیچ مجرمی بازداشت نشده است.

از اکتبر گذشته عملیات‌ ترور چهره‌های مذهبی با تیراندازی به خودروهایشان و یا در نزدیکی مساجد عدن شدت یافته است و آمارها حاکی از کشته شدن ۱۵ چهره‌ مذهبی است که آخرین مورد هم مربوط به دو تن در ماه گذشته میلادی بود که منجر به فرار ده‌ها تن از آنها از این شهر شده است.

واشنگتن پست در ادامه به نقل از لیلی الشبیبی، یک فعال زن یمنی در حوزه حقوق بشر گفت: با هر عملیاتی جامعه تضعیف می‌شود، چهره‌های مذهبی رهبرانی تاثیرگذار در جوامع خود هستند که بسیاری از درگیری‌ها را برطرف کرده و مردم را نصیحت می‌کنند، آنها در جوامع خود معلم و سخنران هستند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه ترور چهره‌های مذهبی در عدن را به رقابت دو هم پیمان آمریکا یعنی عربستان و امارات بر سر قدرت در یمن مربوط دانست و نوشت، با وجود اینکه دو کشور در قالب ائتلافی مشترک وارد جنگ علیه یمن شده‌اند اما رویکردهای مختلفی درباره آینده یمن دارند.

عربستانی‌ها چهره‌های مذهبی وابسته به حزب اسلامگرای الاصلاح را صدای قدرتمند بازسازی یمن می‌دانند اما اماراتی‌ها این حزب را خطری افراطی در ارتباط با گروه اخوان المسلمین می‌دانند.

ترورها تاثیر بدی روی مساجد داشته است و گزارش‌ها حاکی از فرار حدود ۱۲۰ خطیب از عدن است، علاوه بر این برخی مساجد تعطیل شده و یا اینکه برخی امامان جماعت از ترس ترور از برگزاری نماز جماعت صبح منصرف شده‌اند، برخی دیگر از آنها نیز از محافظان شخصی کمک گرفته‌اند.


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


چهار شنبه 7 شهریور 1397 - 17:17:18