کنگره آمریکا از درخواست تحریم «الحشد الشعبی» عقب‌نشینی کرد

چهار شنبه 24 مرداد 1397 - 16:58:27
کنگره آمریکا از درخواست تحریم «الحشد الشعبی» عقب‌نشینی کرد

تهران- الکوثر: نسخه نهایی لایحه بودجه دفاعی آمریکا نشان می‌دهد کنگره این کشور از درخواست تحریم گروه‌های زیرمجموعه بسیج مردمی عراق عقب‌نشینی کرده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  نسخه نهایی بودجه دفاعی آمریکا که این هفته به امضای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور رسید، نشان می‌دهد کنگره آمریکا از طرح تحریم سه گروه عضو بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) عقب‌نشینی کرده است.

آبان ماه سال گذشته گزارش شد که گروهی از اعضای ارشد مجلس نمایندگان آمریکا در تلاش هستند تا از طریق افزودن بندی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا، از کاخ سفید بخواهند «عصائب اهل الحق»، جنبش «النجباء» و گردان‌های «حزب‌الله» عراق را که از گروه‌های اصلی تشکیل‌دهنده الحشد هستند، گروه تروریستی اعلام کرده و در فهرست تحریم قرار دهد. 

این نمایندگان این گروه‌ها را «شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران» توصیف کرده و از «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وقت آمریکا خواسته بودند در مورد عملکرد این گروه‌ها تحقیق کرده و امکان تحریم آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد.

با این حال، پس از آنکه ترامپ این هفته لایحه بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ آمریکا را امضا کرد، مشخص شد که بند مربوط به تحریم گروه‌های زیرمجموعه الحشد از متن نهایی این سند حذف شده است. در روند بودجه‌ریزی در آمریکا بسیاری از متمم‌ها و بندهای بودجه پس از رایزنی‌های میان کاخ سفید و اعضای سنا و مجلس نمایندگان، حذف یا تعدیل می‌شوند و به نظر می‌رسد این بند هم پس از روبرو شدن با مخالفت کاخ سفید، کنار گذاشته شده است.

«احمد الکنانی» از رهبران فراکسیون «صادقون» وابسته به عصائب در پارلمان عراق در واکنش به گزارش‌های پیشین مبنی بر احتمال تحریم این گروه، گفته بود عصائب به اینکه از سوی آمریکا تحریم شود، افتخار می‌کند. 

الکنانی گفته بود: «این تصمیم کنگره شکست دولت آمریکا را ثابت می‌کند. ما افتخار مقابله با نیروهای اشغالگر [آمریکایی] را داریم و در این راه شهدای زیادی تقدیم کشور کرده‌ایم اما در نهایت اشغالگران را در بسیاری از مناطق کشور، شکست دادیم. عصائب اهل الحق می‌تواند بر اساس قانون سازمان‌های سیاسی صادره در سال ۲۰۱۵، در فعالیت‌های سیاسی شرکت کند و این تصمیم کنگره آمریکا، دخالت آشکار در امور عراق به شمار می‌رود.»

تلاش برای تحریم این گروه‌ها در حالی صورت می‌گرفت که شاخه سیاسی گروه‌های مذکور در قالب ائتلاف «الفتح» در انتخابات ماه می پارلمان عراق موفق شدند نزدیک به ۵۰ کرسی کسب کنند و بعد از ائتلاف «سائرون» که ۵۴ کرسی به دست آورد، بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان جدید عراق به دست آورند.


اخبار عراق را اینجا پیگیری کنید

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

برای عضویت در کانال سروش الکوثرفارسی کلیک کنید


چهار شنبه 24 مرداد 1397 - 16:45:26