تاکید ایران و پاکستان بر مبارزه مشترک با تروریسم

چهار شنبه 27 تیر 1397 - 16:2:26
تاکید ایران و پاکستان بر مبارزه مشترک با تروریسم

تهران - الکوثر:ایران و پاکستان براي رسیدن به چارچوب جامع نظامی در حوزه مبارزه با تروریسم و تبادل اطلاعات به تفاهم رسیدند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و فرمانده ارتش پاکستان بیانیه مشترکی صادر کردند.
در بیانیه مشترک سردار سرلشکر باقری و ژنرال قمر جاوید باجوا که در پایان سفر رییس ستاد کل کشورمان به پاکستان صادر شد آمده است: دو کشور درخصوص رسیدن به یک چارچوب جامع نظامی برای همکاری دو جانبه در حوزه امنیتی و مبارزه با تروریسم و تبادل اطلاعات به تفاهم رسیدند.
در این بیانیه با اشاره به اهمیت منطقه ای و تاثیرگذاری سفر آقای باقری در جهان اسلام آمده است: این چارچوب به طور اختصاصی بر توسعه هماهنگی مرزی برای رسیدن به اهداف یک مرز صلح و تجاری - دوستی و جلوگیری از پدیده های غیرقانونی مانند قاچاق موادمخدر و انسان متمرکز خواهد شد. 
در بخش دیگر این بیانیه آمده است: طرفین توافق کردند گفتگوهای مداوم و چند مرحله‌ای و همکاری مشترک عملیاتی و تاکتیکی برای توسعه فضای امنیتی منطقه مجاور مرز ایران و پاکستان ادامه یابد.
همکاری و بهره گیری از روش های بین المللی و قوانین منطقه ای از سوی ارتش دو کشور برای دست یابی به امنیت مرزی از دیگر مفاد این بیانیه مشترک است.
در این بیانیه نیروهای مسلح ایران و پاکستان همچنین به گشت زنی منسجم و مراقبت مشترک طرفین در امتداد خط مرزی بین المللی به عنوان گام مثبت اولیه تاکید و در خصوص حفظ همکاری پلیس مرزی و نیروهای امنیتی در حوزه اطلاعات برای مقابله با تهدیدات مشترک توافق کردند. 
در بیانیه مشترک رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و فرمانده ارتش پاکستان هم چنین آمده است طرفین اجازه نخواهند داد از خاک کشورشان برای تجاوز به خاک دیگری استفاده شود. 
عملیاتی کردن سریع تفاهم نامه اصولی دو خط مرزی در پیشین - مند و گبد- ریمدان و توسعه راه های همکاری در حوزه‌های ظرفیت ساخت، اشتراک تجربیات و ارتباط چند لایه برای مدیریت موثر شرایط اضطراری از دیگر مفاد این بیانیه است .
طرفین همچنین بر تعهدات شان و مسئولیت مشترک برای ارتقا و کمک موثر به صلح و ثبات در منطقه به خصوص در مقابله با تهدید تحمیلی تروریست‌های فراملیتی مانند داعش تاکید کردند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سفر سه روزه به پاکستان با مقامات عالیرتبه سیاسی و نظامی این کشور دیدار و بر توسعه مناسبات و همکاری ها تاکید کردند.


برای عضویت در کانال سروش الکوثرفارسی کلیک کنید

برای عضویت در توئیتر الکوثر کلیک کنید


چهار شنبه 27 تیر 1397 - 16:54:45

دسته بندی :