آغاز ساخت دیوار حائل در سینا

سه شنبه 19 تیر 1397 - 13:11:26
آغاز ساخت دیوار حائل در سینا

تهران- الکوثر: روزنامه العربی الجدید به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که ارتش مصر طی روزهای گذشته فعالیت های اجرایی خود برای ایجاد منطقه حائل در سینا در چارچوب توافق قرن را آغاز کرده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر به نقل از العربی الجدید، منابع سیاسی مصری گزارش داده اند که ارتش مصر در چند روز گذشته در حال اجرای دستورات جدیدی در شمال سینا است. 

بر اساس این خبر این اقدام در راستای تفاهم ها و توافق هایی که در زمینه طرح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا موسوم به معامله قرن صورت گرفته، انجام می شود. این منابع به روزنامه العربی الجدید گفته اند که نیروهای مسلح مصری اقداماتی را در دست دارند که در نهایت به جداسازی منطقه مورد نظر در سینا از باقی مناطق منجر خواهد شد.

این منابع تأکید کرده اند که در حال حاضر نیروهای مسلح مصری بنا دارند تا دیوار حائلی را در منطقه ای که فرودگاه العریش، منطقه صنعتی قدیمی  و روستاهای السلام و الحباین در آن واقع شده احداث کنند و این مناطق کاملا خالی از سکنه هستند.

بر اساس این خبر نه تنها ساکنان این مناطق از این بخش از خاک سینا خارج شده اند بلکه همه تأسیسات و زمین های کشاورزی این منطقه نیز تخریب شده اند و فرودگاه العریش هم تخلیه شده است.

اخیرا «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ به همراه «جیسون گرینبلات» فرستاده ویژه ترامپ در خاورمیانه با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر و «عباس کامل» رئیس سازمان اطلاعات مصر دیدار کرده بودند و به گفته منابع آگاه گرینبلات و کوشنر در این سفر با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم دیدار کرده و اصلاحاتی در توافق قرن ایجاد کرده اند.

بر اساس این خبر یکی از اصلاحات اعمال شده در طرح موسوم به توافق قرن، این است که به جای تبادل اراضی و دادن بخشی از اراضی مصر به فلسطینی ها، صحرای سینا به منطقه تجاری و صنعتی آزاد تبدیل شود تا در خدمت نوار غزه باشد و دولت فلسطین در محدوده مرزهای نوار غزه و اراضی کرانه باختری که به شهرک های اسرائیلی تبدیل نشده و برخی شهرک های قدس تشکیل شود.

گزارش ها از آغاز کار نیروهای مسلح مصری برای ایجاد منطقه حائل در سینا در حالی منتشر شده که سازمان اطلاعات مصر از رهبران حماس و فتح دعوت کرده تا به قاهره سفر کنند و درباره آشتی فلسطینی و تلاش های بین المللی برای بهبود اوضاع نوار غزه مذاکره کنند.


اخبار مصر را اینجا پیگیری کنید

اخبار فلسطین را اینجا پیگیری کنید

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

برای عضویت در کانال سروش الکوثرفارسی کلیک کنید


سه شنبه 19 تیر 1397 - 13:17:57