مقلوبه پلـو، غذایی از دیار فلسطین

دو شنبه 29 آبان 1396 - 11:13:9
مقلوبه پلـو، غذایی از دیار فلسطین

مقلوبه نوعی غذای فلسطینی است که در در ظرف نسوز پخته می شود و ترجمه تحت الفظی نام آن بادمجان سر و ته است.

 به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، این غذا بهتر است در فر پخته شود، ولی اگر فر در دسترس نبود می توانید ان را روی اجاق گاز طبخ کنید.

مواد لازم طرز تهیه مقلوبه:

بادمجان سرخ کرده 2 عدد بزرگ
برنج      2 پیمانه
گوشت برّه با استخوان 450 گرم ( آن را با ادویه آبپز کنید)
پیاز ریز خرد کرده و سرخ شده 2 عدد
آبِ گوشت 4 یا 5 پیمانه
نمک، فلفل، پاپریکا (فلفل شیرین)، دارچین   بسته به دلخواه
هل و زردچوبه به مقدار لازم


طرز تهیه مقلوبه

بادمجان ها را پوست می کنیم. روی آنها نمک می پاشیم و 30 دقیقه اجازه می دهیم در همین حال باقی بماند تا تلخی آن گرفته شود. سپس آنها را می شوییم و حلقه و بلافاصله سرخ می کنیم تا حدی که به رنگ طلایی پر رنگ درآید. بعد آنها را از روغن بیرون می آوریم و روی حوله کاغذی قرار می دهیم تا روغن اضافه آن گرفته شود. برنج را می شوییم، 15 دقیقه  آن را خیس می کنیم و قبل از استفاده، آب آن را دور می ریزیم.

گوشت را با ادویه ها و گیاهان معطر مانند نمک، فلفل، دارچین، هل، پاپریکا و و برگ بو آب پز می کنیم. مراقب باشید که به اندازه کافی آب گوشت برای درست کردن این غذا داشته باشید. پیازهای ریز خرد شده را سرخ می کنیم به اندازه ای که رنگ آنها کم پر رنگ شود. روغن اضافی آن را می گیریم. وقتی گوشت پخت آن را ته قابلمه قرار می دهیم.

بادمجان های سرخ کرده را روی گوشت می چینیم.

برنج خیس کرده را روی بادمجان ها می ریزیم. (در این مرحله می توانید زردچوبه، هل، پاپریکا، نمک، فلفل سیاه، و دارچین را علاوه بر گوشت، به برنج یا بادمجان هم بزنید. قبل از افزودن بادمجان به بقیه مواد ادویه را با برنج مخلوط کنید و یا می توانید این ادویه ها را قبل از افزودن آب گوشت، روی برنج بریزید. هر دو شیوه، خوب و کاربردی است.) این غذا با ادویه زیاد بسیار خوشمزه تر می شود.

آب گوشت را به اندازه ای که فقط حدود یک سانتیمتر روی برنج را بپوشاند به قابلمه اضافه می کنیم. بعد در صورت نیاز، می توانیم در حین پخت، آب گوشت بیشتری به آن اضافه کنیم. قابلمه را روی حرارت می گذاریم تا جوش بیاید و سپس شعله را کم می کنیم. در صورت تمایل برای جلوگیری از سوختن غذا، می توانیم روی شعله، شعله پخش کن قرار دهیم. 


حدود 20 تا 30 دقیقه زمان می دهید تا غذا بپزد. وقتی غذا آماده است که برنج بپزد و پف کند. قابلمه را روی دیس برمی گردانیم و در صورت تمایل با خلال پسته و بادام روی آن راتزیین می کنیم. (می توانید این غذا را به دلخواه با ماست ساده یا سالاد سبزیجات سرو کنید.)


از صفحه آشپزی غذاهای عربی الکوثر فارسی دیدن کنید  

برای عضویت در کانال تلگرامی الکوثرفارسی اینجا کلیک کنید


دو شنبه 29 آبان 1396 - 11:10:53